Akbank Swift Kodu Sorgulama

Uluslararası para transferlerinde kullanılan bir kod olan bıc kodu veya diğer anlamıyla swift kodu, her banka için ayrı bir şekilde tayin edilip yurtdışından alınacak veya gönderilecek para transfer işlemlerinde karşı tarafa iletilecek bilgidir. Banka hesabınıza yurtdışı kaynaklı yapacağınız para transferlerinde karşı tarafa iban ile birlikte bu kodu bildirmeniz gerekiyor. Akbank swift kodu ise 8 haneden oluşan bir kod. Genelde bankalar 11 haneli kod kullanıyor fakat Türkiye’de 8 haneli olarak kullanımda. Akbank swift kodu sorgulama işlemi için Akbank sitesine girmeniz yeterli. Fakat biz bu kodu belirtelim. Akbank, AKBKRIS kodunu kullanıyor.

AKBKRIS Açılımı Nedir?

İlk dört karakter, bankanın dört haneli harfidir. Daha sonra gelen TR ise ülke kodudur. En son iki harf yerel kod oluyor.

Akbank İnternet İle Yurtdışı Para Transferi Gerçekleşir Mi?

Bu işleminizi Akbank direkt sitesinden 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın sağladığı bu hizmet ile, işlemlerinizi iban ve swift kodu ile birlikte kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Fakat bazı bankalar 8 haneli koda 3 haneli şube kodu ekleyebiliyor. Bazı durumlarda son hane boş kalıyor ve buraya x harfi konuluyor. Akbank hesabınıza havale yapacağınız zaman swift kodu ile beraber ad soyad, hesap numarası ve banka şube kodu gibi bilgileri iletmeniz gerekiyor. Yurtdışı para transferinde iban numarasını swift kodu ile beraber kullanabilirsiniz.

Akbank Swift Kodunu Bilmiyorum Ne Yapabilirim?

Eğer swift kodunu bilmiyorsanız öncelikle swift yapılacak olan hesabı bilmeniz gerekiyor. Ayrıca yapılacak işlem sonrası işletim ücreti alınacak. O yüzden işletim ücretinin alınacağı hesabı, para transferinin gerçekleşeceği ülke ile beraber bankanın ilk harfi ve bankanın bulunduğu şehrin üç harfi gerekiyor. Eğer bu bilgileri biliyorsanız, swift koduna gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Telefon Numaramı ve Ev Adresimi Nasıl Değiştirebilirim başlıklı makalemizde banka, müşteri hizmetleri ve Telefon Numara Adres Değişikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ