Alternatif Bank Kimin?

Abank olarak bilinen Alternatif Bank 1991 senesinde Doğan Grup bünyesinde bankacılık faaliyetlerini başlatan özel bir finans kurumudur.Doğan grubu Aydın Doğan ve ailesinin sahibi olduğu Adil Bey Holding ağırlıklı olarak medya ve enerji üzerine faaliyet gösteren şirketlerin yer aldığı bir firmadır.Alternatif bank’ın kurusucu olan Doğan Holding bünyesinde 5 yıl kadar kaldıktan sonra hisselerinin %80’i Anadolu grubu tarafından satın alınmıştır.Bu satın alınma ile beraber Anadolu Grubu finans sektörüne giriş yapmıştır.

Anadolu grubu 1950 senesinde Yazıcı ve Özilhan aileleri tarafında kurulan , çecek, otomotiv, finans ve kırtasiye sektörlerinde faaliyet sürdüren son dönemde ise Anadolu Sağlık merkezleri ile beraber sağlık sektörüne giriş yapan köklü bir Türk firmasıdır.Efes Pilsen’in yaratıcısı olan firma Coco Cola firması ile de ortaklık gerçekleştirerek içecek sektöründe güçlü bir yere gelmiştir. Finans sektöründe ise Alternatif Bank’ın satın alınması ile beraber hizmet veremeye başlayan Anadolu Grubu AYatırım ve ALease ile finans sektöründe ki ağını genişletmiştir.Anadolu grubu Migros Ticaret’in kurucusu olduğu gibi 2005 senesinden beri fast food sektöründe dünya devi olan Mc Donalds firmasının da lisansörü konumundadır.Anadolu Grubunun günümüzde Adriyatik’ten Pasifik’e 9 ülkede 39 fabrikası ve 65 şirkette de 15 binin üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

2013 senesin Alternatif bank’ın %70,8’i Commercial Bank of Qatar’a satılmıştır. Commercial Bank of Qatar’a Katar’ın en büyük bankası konumundadır.1975 senesinde Katar’ın ilk özel bankası olarak kurulan Commercial Bank of Qatar Hüseyin Alfardan isimli iş adamı tarafından  kurulmuştur.Bankanın National Bank of Oman , Asteco Katar , Massoun Sigorta Hizmetleri  ve Birleşik Arap Bankası ile ortaklığı hala sürmektedir. National Bank of Oman Umman’ın en büyük bankası olup %34,8’lik hisse payına sahiptir.2007 senesinde ortaklık kurulan Birleşik Arap Bankası 18 alanda faaliyet gösteren bir İslam perakende bankacılık hizmeti sunan bir kurumdur.Diğer iki kurum ise Katar’da  sigorta ve emlak komisyonculuğu alanında ülkenin önde gelen kurumlarındadır. Bu bilgiye göre 2013 senesinde Alternatif Bank’ın %70’nin Araplara satıldığını söyleyebiliriz.

22 yıldır bankacılık sektöründe yer alan Alternatif Bank ülke genelinde 60 şubesi ile hizmet vermektedir.Türkiye ekonomisinin %85’ine sahip olan bölgelerde faaliyetini sürdüren Alternatif Bank’ın günümüzde ki hisse dağılımı ise Commercial Bank of Qatar %74,2, Anadolu Endüstri Holding %17,2 , Anadolu Motor Üretim Pazarlama %7,7 iken %0,75’lik hisse ise İstanbul borsasında işlem görmektedir. Türkiye sıralamasında alternatif Bank 15. Sıradadır.

Bir önceki yazımız olan Şeker Bank Kimin? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ