Altın Çeşitleri

Altın; nişan düğün, sünnet gibi özel zamanlar için talep edilmenin yani sıra yatırım amaçlı olarak ta rağbet gören değerli bir madendir. Altın en saf haliyle 999.9 gr ağırlığı olan fakat kişilerin kullanımlarına sunulmasından ötürü içine nikel,bakır,gümüş gibi bazı elementlerin katılmasıyla ayarında oynamalar yapılır.18 ayar altın,24 ayar altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını, Reşat altını, gram altın gibi çeşitleri ile her keseye hitap edecek çeşitlilikte üretilmektedir.

Altın konvertibl bir değer olmanın yanısıra likiditesi de yüksek ekonomik bir araçtır. Bazen ülkeler arası ticarete de konu olabilen altın, halk arasında genellikle yastık altı denilen yatırım amacı olarak talep edilir.Bilezik,kolye,küpe,yüzük gibi ziynet olarak ta ister kişisel ister hediye olarak kullanılabilir.

Altın gramajları hakkında neler söylenebilir?

24 ayar altın ,külçe altını ifade etmekte de kullanılan tam saflıkta olan altındır. İçinde hiçbir element karıştırılmadan en saf haliyle satılır.

22 ayar altının içinde %8,4 oranında diğer metallerden bulunmakta geriye kalan % 91,6’lik kısım ise saflığını ifade etmektedir.

18 ayar altın  içeriğinde %25 oranında  diğer elementlerden taşırken %75 oranında saf altın içerir.

14 ayar altın %41.7 farklı metal karışımı içerirken %58.3 oranında saf altın barındırır.

Altın çeşitleri hangileridir ?

Darphane tarafından üretimine izin verilen ziynet ve sikke altın olarak iki çeşidi olan ve belirli standartlarda üretilen para olarak ta kullanılabilen bir değerdir

Düğünler için Gram altın çeşitleri

Düğünler için Gram altın çeşitleri

Gram Altın, piyasada genellikle yatımı amacı ile kullanılan birbirinden farklı gram ağırlıkta çeşidi olan %99 saflıkta yatırım amacı ile kullanılan ekonomik bir değedir.Bu altın dünyada işlem görme kapasitesi en fazla olan altındır. Yatırım amacı olarak kullanılma sebebi işçilik maliyetlerinin daha düşük olmasındandır.

Çeyrek altın; cumhuriyet altınının en ufak birimidir ve ziynet olarak satılanlar 1.54 gram, sikke olanlar ise 1.804 gramdır.

Yarım altın ,Cumhuriyet Altını üzerinden değer ifade eden ve  ziynet olarak 3.508 gram, sikke olarak ta 3,608 gramdır.

Tam altın, ziynet grubunda 7.016 gram, sikke grubunda ise 7.216 gramdır. Bu altın çeşidi ata lira olarak ta bilinir.

Gremse altın

iki buçukluk altın olarak da bilinen Gremse altında yine cumhuriyet altını çeşitlerindendir .ziynet olarak 17.54 gram, sikke olarak18.04 gramdır.

Sultan Beşinci Mehmed Reşat döneminde basılmış olan reşat altın Osmanlı altını olarak bilinmektedir. 22 ayar 7.20 gram ağırlığında olup ilk  basım tarihi 1909 senesidir.

Hamit Altın

Reşat altın ile arasında ekonomik değer olarak bir fark olmayan Hamit altın II. Abdülhamit döneminde basılmıştır. 7.20 gram ağırlığında ile bir altın çeşididir.

Altın gram özellikleri ve çeşitleri itibariyle yukarıda anlatıldığı şekilde olup ziynet amaçlı olarak veya yatırım amacı ile satın alınmaktadır. Paraya çevrilebilme özelliği en hızlı olan bir değer oluşundan ötürü ve halk arasında yerleşmiş iyi imajı sebebiyle talep dengesinde oynamalar genellikle kısa sürelidir.Altın,diğer ekonomik araçlarda olduğu gibi ucuzken alınıp pahalıyken satılırsa yatırım amacı ile veya yakın zamanda satın alacağı altını kullanma düşüncesinde olanlar için bir kazanım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Finansal Danışman Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ