Anadolu Bank Kimin?

Türkiye finans sektöründe 18 yıldır faaliyet gösteren Anadolu Bank 1997  senesinde özelleştirme idaresi tarafından Habaş Guruba satılarak 3 şube ile faaliyetlerine başlayan bir özel bankadır.Habaş grubun iştiraki olan Anadolu Bankası müşteri ihtiyacı odaklı genç bankacılık hizmeti vermektedir.

Anadolu Bank’ın iştiraki olduğu Habaş Grup sinai ve tıbbi gazlar üretimi, doğal gaz, ve LPG ikmal ve satışı ,demir çelik üretimi  yapan ağır sanayi ve enerji alanlarında faaliyetlerini sürdüren 1956 senesinde Hamdi Başaran tarafından Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası ismi ile kurulan bir firmadır.1967 senesinde şirketin ismi HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi olarak değiştirilmiştir.Bu isim değişikliği ile beraber türkiye’de o yıla kadar sadece oksijen üretimi yapılabiliyorken 1967 senesinde oksijen, azot ve argonu sıvı olarak üretecek hava ayrıştırma tesisi kurularak sıvı gaz stoklama kapasitesi günlük 2 bin 800 tondan 25 bin tona çıkartılmıştır. 1969 senesi itibariyle ağır makine imalatlarına başlayan HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi 1984 senesinde LPG tüp dağıtımına başlamıştır. 1990 senesinde Türkiye’nin  ilk dikişsiz çelik çekme sınai gaz tüp imalatı  gerçekleştirilmiştir.1997 senesinde Anadolu Bank’ın satın alınmasının ardından  2007 senesine kadar Anadolu Bank’ın  şube sayısı 80 adede ulaşmıştır.Günümüzde Habaş Grup 2003 senesinden beri doğalgaz alamayanlara doğal gazı tüp içine sıkıştırarak ikmal eden , İzmit’te en büyük hidrojen üretim tesisi olan , Gebze organize sanayi bölgesinde 2. Büyük ağır makine imalat fabrikası bulunan lider bir sanayi ve finans kurumu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hamdi Başaran 1987 senesinde vefat ettikten sonra firmanın yükselişi Hamdi Başaran’ın oğlu Mehmet Rüştü Başaran tarafından devam ettirilmiştir.

Anadolubank, küçük ve orta ölçekli işletmelere, kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ve ticaret finansman kredileri sağlamaktadır.2013 senesi itibariyle 116 şubeye ulaşan Anadolu Bank 2 binin üzerinde kişi istihdam yaratmaktadır.Bankanın hisseleri Habaş grubunda kalmıştır herhangi bir satış durumu gerçekleşmemiştir.

Günümüzde Anadolu Grubunun hisseleri Habaş Sinai ve Tıbbi Gazlar Endüstri %69,9 ,Habaş grubun şuan ki sahibi ve Anadolu Grubu Genel Kurul Başkanı Mehmet Rüştü Başaran %27,3 , Aysel Başaran %1,16 , Erol Altındağ %0,63 , Elif Altındağ %0,62 ,Habaş Endüstri Tesisleri  %0,2 Fikriye Filiz Haseski %0,09 olmak üzere dağılım göstermektedir.

Anadolu Bank Türkiye sıralamasında 600 milyon TL’lik sermeyesi ile 16. Büyük bankadır. 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Alternatif Bank Kimin? başlıklı makalemizde Alternatif bank kim kurdu ve Alternatif Bank sahibi kim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ