Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Günümüz dünyasında bir araç sahibi olmak sürekli yükselen vergilerden ve araç fiyatlarından dolayı oldukça zor bir hal almıştır. Araba fiyatlarının yüksek tutarlarda olmasından dolayı, orta sınıf bir ülke vatandaşının kredi çekmeden araç alabilmesi oldukça zor bir hal almaya başladı. Bununla beraber ayrıca çekilmiş olan kredi kullanım halindeyken de bazı durum ve koşullarda elimizde bulunan peşin olarak verilecek olan para yeterli gelmeyebilir ve alınacak olan arabanın bütününe kredi kullanmak istenilebilir. Şimdi pek çok kişinin merak etmiş olduğu taşıt alımı için arabanın tamamına kredi veren bankalar hakkında bir kaç şeyden bahsetmek gerekiyor.

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar; “İçinde Bulunduğumuz Yıl”

Bankalar alınacak olan arabanın sıfır veyahut ikinci el olmasına göre her iki şekilde de kredi olanağını müşterilere tanıyor. Fakat belirtmekte yarar var pek çok bankanın ikinci el olan araçlar için uygulamaya koymuş olduğu bazı yaş kısıtlamaları mevcuttur.

Bu limitlendirmeler genel anlamda ortalama 5 senedir. Yani bu da demek oluyor ki; 5. yaşını geçmiş olan araçlar için taşıt kredisi kullanmak mümkün değildir. Ayrıca devlet yetkililerinin de uygulamaya koymuş olduğu sınırlandırmaya göre 100.000 Türk Lirası değerinde olan bir araç için fatura tutarının tam %75’ine kadar kredi kullanılabilir.

Hal böyle olunca belirlenmiş olan bu kurallar ve şartlar gereğince kredi veren bankalardan alınacak olan aracın bütününe kredi kullanılamamaktadır. Ve son olarak bu koşul ve şartlar altında ne yazık ki fatura bedeli geçerli bir hal almıyor.

Aracın Tamamına Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Bahsi geçmekte olan bu durum yalnızca taşıt kredileri konusunda geçerliliğini korumaktadır. Yani şöyle ki; taşıt kredisi almak yerine, ihtiyaç kredisi alarak aracın tamamını ödeyebilmeniz mümkündür. Fakat unutmamakta fayda var ihtiyaç kredisi ile taşıt kredisinin faiz oranları eşdeğer değildir.

Bankalardaki sicilinizde herhangi bir sıkıntı yok ise ve kredi notunuz yeterli orandaysa, ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunarak aracın tam fiyatına denk gelecek şekilde kredi çekebilirsiniz. Fakat belirtmek gerekir ki; araç bedeli yüksek ise banka yetkilileri bu biçimde bir ihtiyaç kredisini onaya tabi tutmayabilir. Bu sebeple sicilinizin tertemiz olması ve kredi notunuzun yüksek olması gerekebilir. Eğer alacak olduğunuz araç ikinci el yani kullanılmış bir araç ise ve araç üzerine herhangi bir rehin koymadan kredi kullanmak istiyorsanız doğrudan ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KGF Kredisi Nedir başlıklı makalemizde KGF, KGF kredisi nedir ve Kredi Garanti Fonu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ