Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlar için talep edilen krediler kendileri için belirlenmiş sürenin sonuna kadar ödenmesi gereken finansal kaynaklardır. Bu disiplinin istenen şekilde gerçekleşmemesi kişinin finansal durumuna doğrudan etki edecek ve gelecekte kullanım talebinde bulunacağı ikinci bir kredi başvurusuna negatif etki etmesine neden olacaktır.

Araç kredisi bu kredi türleri içinde en çok talep edilen krediler arasında yer almaktadır .Diğer kredilerde olduğu gibi bu kredinin ödenmesinde meydana gelen aksamalar idari ve yasal süreçleri devreye sokmakta ve kredi tahsilatı bu şekilde yapılabilmektedir.

Araç kredi başvuru koşulları nelerdir?

Araç kredisi başvurusu sırasında banka ,kredi talebinde bulunacak kişinin aynı zamanda araç sahibi olmasını isteyecektir. Yani, bir başkasına ait olan araç üzerinden kredi başvurusunda bulunulması mümkün değildir. Banka, başvuru sonrası araç ruhsatı üzerine rehin ve ipotek koyar ve sonrasında kredi onayı gerçekleşir.

Araç üzerine konan ipotek ne zaman uygulamaya konur?

Diğer kredilerde olduğu gibi işleyecek olan idari ve yasal süreç burada da gerçekleşir. İlk olarak, işleyen iki dönem borcuna üçüncü dönem borcunun eklenmesi ile üç dönem kuralı gerçekleşir .üç dönem 90 günlük bir süreci kapsamakta ve bu sürenin bitimiyle karşılıklı görüşmelerin olacağı 7 günlük süreç başlayacaktır. Bu süreçte ,banka ile yapılacak görüşmeler olumlu bir sonuç ortaya çıkarmazsa ek süre bitiminde yasal süreç başlayacaktır. Bankanın daha evvel araç üzerine koyduğu ipotek aracın satışı şeklinde gerçekleşerek borç tahsilatı yapılır. Satış sonunda elde edilen gelir krediye ait borcun kapamasında kullanılır. Araç satışları genellikle istenilen fiyat üzerinden gerçekleşmediğinden satış sonrası elde edilen gelir kredi tutarı ile denkleşmekte veya kredi tutarını tam olarak kapatamamaktadır. Tam olarak kapanmayan kredi ödenmeyen borç nedeniyle katlanarak çoğalmaya devam eder.

Araç kredisinin ödenmemesi kredi notuna etki eder mi?

Kredi notu, en çok vade süreleri içinde ödenmeyen borçlardan etkilenir ve bu durum başta bankalarla olan ikili ilişkiler olmak üzere finansal profilinizi oldukça yaralar. Not sizin borçları ödeyebilme kabiliyetiniz konusunda bilgi veren ölçüm aracıdır. Kredi notunda ne kadar üst sıralarda yer alırsanız kredi temininiz o kadar kolaylaşır.

Araç kredileri, araç markalarının anlaşmalı olduğu bankalarla kendileri için en uygun ödeme seçenekleri üzerinden temin edilir. Bankalar bu süreçte borcun geri ödemesinde yaşanabilecek sorunları bertaraf edebilmek adına araç ruhsatı üzerinden rehin ve ipotek başlatır. Bu iki mekanizma kendisini, kredi ödemesinin üç dönem üst üste yapılmaması sonunda devreye sokacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek ­? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ