Araç Muayene Etmeme Cezası

Araçlar trafikte seyir edebilmesi için belirli zamanlarda muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene edilirken aracın trafikte seyir edebilir durumda olup olmaması kontrol edilmektedir. Otomobillerde iki yılda bir, kamyon gibi büyük araçlarda ise yılda bir araç muayenesi yapılmaktadır. Araç muayenesi ülkemizde zorunludur. Araç muayenesini yaptırmayanlar trafiğe çıkamamaktadırlar. Araç muayenesi yaptırmamış araçlar tespit edildiğinde ise para cezasının yanı sıra muayene yaptırana kadar trafikten men cezası verilmektedir.

Araçların belirli sürelerde muayene edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü trafiğe çıkamayacak durumda olabilecek araçlara izin verilmemekte ve bu durumda oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Araçlarınızın muayene günlerini geçirmemelisiniz. Sizlere verilen muayene belgelerinde muayenenin ne zamana kadar geçerli olduğu belirtilmektedir. Bu süreyi geçirdiğinizde araç muayene ederken de belirli oranlarda cezalar ödemeniz gerekmektedir. Ceza ödemeleri sonrasında aracınızı muayene edebilir ve tekrardan yasalara uygun olarak araçlarınızı kullanabilirsiniz. Muayene edilmeyen araçlar trafikte çevrildiğinde de cezalar ile karşılaşmaktadır. Trafik yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonrasında aracın muayenesiz olduğu tespit edildiğinde para cezası kesilmektedir. Bu durum sadece para cezasını ödeyerek sonuçlanmaz. Ödeyeceğiniz para cezasının yanı sıra aracın muayenesi kısa süre içerisinde yapılmalıdır. Durum tespit edildiğinde aracın trafiğe çıkması yasaklanır. Araç trafikten men edildikten sonra muayene işlemlerinin yapılmasına kadar bu ceza sürmektedir. Bu nedenle muayene işlemlerinize her zaman özen göstermeli ve zamanını geçirmemelisiniz.

Aracınızın muayenesini yaptırmadığınızda ve bu durum trafik yetkilileri tarafından fark edildiğinde 88TL ceza ödemeniz gerekmektedir. İndirimli süre içerisinde cezanızı ödediğinizde %25 indirim uygulanarak ceza 66TL olmaktadır. Ceza puanı da eklenmektedir. Bu tür bir durumda ceza alan kişiye 10 ceza puanı eklenmektedir. Ayrıca araç muayene olana kadar trafikten men edilmektedir. Ceza ve muayene işlemleri yapıldıktan sonra araç tekrardan yasalara uygun olarak trafikte seyir edebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ