Araç Plakadan Hasar Sorgulama

Bir aracın plakasından aracın hasar kaydının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Araç plakadan hasar sorgulama işlemini cep telefonlarınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Her operatörden gerçekleştirebileceğiniz işlem sayesinde sorgulamak istediğiniz araç hakkında hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Sigorta Bilgi Merkezi veri tabanında bulunan bu bilgiler her zaman kişilerin sorgulaması için açık tutulmaktadır.

Araç plakadan hasar sorgulama işlemi sonrasında eğer varsa bir arasın hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Cep telefonunuzdan göndereceğiniz mesaj sonrasında izlere kayıtlı olan hasar kayıtları sms yolu ile iletilecektir. Sizlere iletilecek olan bilgilerde aracın kaç adet kazaya karıştığını ve bu kazalardan ki hasarın bedeli verilecektir. Sizlere verilen bu bilgiler doğrultusunda bir aracın kaç adet kazaya karıştığını ve bu kazalardan ne kadar bedel ödendiğini öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler özellikle ikinci el araç alırken oldukça yararlı olmaktadır. İkinci el araç satın alırken aracın geçmiş kazalarını öğrenebilirsiniz. Bu sayede aracın hangi bölgelerinde işlem yapıldığını öğrenme şansını sizlere verecektir. Bu şekilde daha sağlıklı ikinci el araç alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapacağınız araç plakadan hasar sorgulama işlemlerinde operatörler belirli bir ücret tahsil etmektedir. Standart olarak alınan ücretler faturalı hatlar için faturaya yansıtılmaktadır. Eğer hattınız faturasız ise bu durumda hattınızın bakiyesi üzerinden işlem ücreti tahsil edilmektedir.

Hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle aracın bazı bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Araç plakadan kasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için aracın plaka bilgilerine veya şasi numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu iki bilgi ile hasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken aracın plaka numarasını veya şasi numarasını cep telefonunuzun mesaj bölümüne yazıp 5664’e göndermektir. Bu mesajı gönderdikten sonra bilgi sisteminin veri kayıtlarındaki bilgiler kısa bir süre içerisinde sizlere iletilecektir. Bu bilgiler doğrultusunda aracın hasar bilgileriniz inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene Etmeme Cezası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ