Araç Üzerinden İpotekli Kredi Çekilebilir Mi?

İpotekli kredinin ne olduğunu, şartlarını ve hangi koşullarda kullanılmasının daha anlamlı hale geldiğini daha önceki yazımızda anlatmıştık. Bankalar, ipotekli kredileri uzun bir süre boyunca sadece tapu üzerinden kullandırmış olsa da, artık pek çok banka araç üzerinden ipotekli kredi vermektedir.

Araç üzerinden ipotekli kredi iki şekilde kullanılan bir kredi çeşidi olarak tezahür etmektedir, birincisi var olan aracınızı ipotek altına aldırarak bankadan ihtiyaç kredisi ya da başka bir kredi talep etmektir, ikincisi ise araç alırken eksik kalan kısmı banka ipoteği ile krediye bağlayarak ödemektir. Her ne kadar müşteri açısından birbirinden çok farklı şekillerde kullanılan krediler gibi dursalar da, gerçekte bankalar ve finans kuruluşları için hiç bir fark yoktur.
Aracımı İpotek Ettirebileceğim Maksimum Miktar Nedir?

Araç ipoteğinde unutulmaması gereken nokta, araçların bedelinin yüzde ellisi kadar ipotek kullanılabileceğidir. Bu ücret, aracın piyasa fiyatı baz alınarak belirlenmektedir; yani aracınız daha lüks donanıma sahipse daha yüksek bir kredi alabilirsiniz. Ayrıca bu bilgi sayesinde çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını hesaplayarak ona göre hareket edebilirsiniz.

İpotekli Araç İçin Kredi Çekilebilir Mi?

İpotekli bir aracımız ve tekrar krediye ihtiyacımız var diyelim. Aracımızı tekrar ipotek ettirmek istiyoruz. Peki bu mümkün müdür? Teorik olarak, mümkündür. Kredi kanunlarımıza göre bir mülk için kendi bedelinden fazla kredi kullanılamasa da, aracın yarısı bir bankaya, yarısı bir başka bankaya ipotek edilebilir. Bu ipoteklerden işlemi sonradan tamamlanana ikinci ipotek adı verilir. Yine de bankalar, krediyi ödeyebileceğinizi gösteren finansal veriler olmadan ikinci ipoteğe pek yanaşmazlar, özellikle de taşıt konusunda. Zira ipotek nedeniyle el koyulan araçlar önce piyasa fiyatının yüzde atmışına, eğer satılmazsa da yüzde kırkına icra satışına çıkartılır. Sistem ilk olarak birinci ipoteği kaldırmaya çalışacağı için bankalar ikinci ipoteğe pek sıcak bakmamaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank World Kredi Kartı Başvuru ve Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Vakıfbank World Kredi Kartı Başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ