Asgari Geçim İndirimi Oranları (AGİ)

2008 yılında hayatımıza girerek 193 sayılı gelir vergisi kanununda asgari geçim indirimi adıyla yer bulan ve bir işverene bağlı olarak ücret geliri elde edenlerin ödeyecekleri vergi miktarını azaltan bu sistemde medeni durum, çocuk sayısı gibi etmenler vergi tutarına etki etmektedir

Asgari geçim indirim tutarı bahsedilen sebeplerden ötürü farklılık arzedeceğinden herkesin ödeyeceği gelir vergisi miktarı farklı olacaktır. Ancak asgari geçim indirim tutarı hiçbir zaman ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisinden fazla olamaz. Ya da fazlalık olduğunda fazla olan kısmın iadesi sözkonusu olamaz.

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır?

Bu hesaplama için o yıla ait olarak belirlenen asgari ücretin yıllık brüt tutarı kişinin demografik ölçümleri ile hesaplanan yüzde ile çarpılır ve daha sonra ilk basamakta yer alan oran üzerinden hesaplama yapılır.

Bu yüzdelerin dağılımı nasıl yapılır?

Kişilerin evli yada bekar oluşları, çocuk sayıları asgari geçim indirim oranını belirler. Buna göre ücretli çalışan kişi için %50,çalışmayan eşi için%25,ilk iki çocuk için %7,5,üçüncü çocuk içi% 10,diğer çocuklar için %5 şeklinde hesaplama ile asgari geçim indirimine uygulanacak yüzde hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından şu formül ile asgari geçim indiriminin yıllık tutarı hesap edilir.

A.G.İ. Yıllık Tutarı = (Asgari Ücretin Yıllık Brüt Tutarı X A.G.İ. Oranı) X %15

2017 yılında agi’den kim, kaç liralık yardım alacak?

Bekar: 133.31 TL

Evli ve eşi çalışmayan: 160 TL

Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu: 180 TL

Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu: 200 TL

Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu: 213 TL

EŞİ ÇALIŞANLAR

Evli ve eşi çalışan: 133 TL

Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu: 153 TL

Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu: 173 TL

Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu: 187 TL

Bekar – 123,53 TL

Evli eşi çalışmayan – 148,23 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu – 166,76 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu – 185,29 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu – 209,99 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu – 209,99 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 209,99

Asgari geçim indirimi bir yıla ait olarak hesaplanmış olan tutardır. Bunun aylık bazda gerçekleşecek olan miktarı elde edilen rakamın 12’ye bölünmesiyle bulunur. Bilindiği gibi asgari ücret her yıl asgari ücret tespit komisyonu tarafından yeniden belirlenmektedir. Asgari geçim indirimi, asgari ücretin yıllık brüt tutarına indirim oranı uygulandıktan sonra vergi tarifesinin ilk dilimine karşılık gelen oranla çarpılarak bulunmaktadır. Bunun aylık olarak ödenen ücretler üzerinden alınan vergiden mahsup edilmesiyle asgari geçim indirimi uygulaması tamamlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Geç Eft Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ