Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlemez Mi?

Kredi kartlarına eklenen faizler her sene gündemde yerini koruyan konulardan biridir.  Türkiye de kredi kartı kullanımı her geçen gün artmaktadır. Taksitle alışveriş yapma, alınan ürünlere direk nakit para ödememe herkesin kolayına gelmektedir. Ancak kredi kartından alınan ürünlere binen faizler herkesin canını yakıyor. Bu nedenle ay sonunda ödenen kredi kartı ücreti hesaplandığında daha fazla çıkabiliyor. Bu nedenle kredi kartı borcunda çoğu zaman gecikmeler yaşanıyor. Bu durumda borcu katlanan kişiler asgari ödeme tutarı ödeyerek borcunun bir kısmını kapatmaya çalışıyor. Peki asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işler mi?

Kredi kartı borçlarınız ödenmediği zaman üzerine binen faiz asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman bile eklenmeye devam ediyor. Yüzde 25 ve yüzde 40 arasında değişen asgari ücret tutarı kredi kartınızın ait olduğu bankanın limitine göre değişiklik göstermektedir. Eğer kart limitiniz düşükse bu oran yüzde 25 civarında olacaktır. Eğer kart limitiniz yüksekse bu oran yüzde 40 oranına kadar yükselmektedir. Kredi kartı ekstreniz geldiği zaman borcunuzu asgari ödeme tutarıyla ödedikte sonra geriye kalan borçlarınıza faiz işlemeye devam eder. Bu durum her ne kadar can sıkıcı olsa da kredi kartının kötü taraflarından biri karta binen faizlerdir. Bu nedenle ay sonunda evdeki hesap çarşıya uymuyor. Eğer dönem borcunuzdan size gelen parayı tümüyle ödemezseniz, borcunuza binen faizleri ödemeye devam edersiniz. Bu durumda borcunuzdan kalan kısıma belli bir miktarda faiz işleyerek borcunuza eklenir. Kademeli faiz olarak adlandırılan bu faiz oranlarını ödemek istemiyorsanız kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekmektedir. Eğer faizleri de ödeyemiyorsanız başınıza iş açarsınız. Bu durumda işlemler yasal şartlara dökülür. Borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde hakkınızda başlatılan yasal işlemler sonucunda avukatlar tarafından devamlı uyarılırsınız.

Eğer üzerinize kayıtlı olan mal ve mülk yoksa hapis cezasıyla cezalandırılabilirsiniz. Bu nedenle hiçbir zaman ödeyemeyeceğiniz kadar harcama yapmamalı, ay sonunda borcunuza binecek olan faizi de göz önünde bulundurmalısınız. Kredi kartı borcu yüzünden sicilinizi kirletmemelisiniz. Kafanıza takılan soruları kredi kartınızın ait olduğu bankaya sorarak cevap alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışındaki Avukata Vekâlet Nasıl Verilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ