Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir mi?

Maddi açıdan yardıma muhtaç vatandaşlarımızın başvurduğu yöntemlerin başında kredi almak geliyor. Sırf bu sebepten dolayı birçok bankanın peşinde birden koşan insanlar görüyoruz.  Elbette bu alış-verişten karlı çıkan taraf bankalar oluyor. ‘Bir vatandaşın sahip olduğu maddi özellikler ve iş yaşantısı kredi almasının ya da alamamasının üzerinde etkiye sahiptir.’ dersek yalan söylemiş olmayız.

‘’ Bu ne demek oluyor ? ‘’ şeklinde bir soru aklınıza gelebilir. Bu soruya cevabı bu yazı dizimizle vermeye çalışacağız.

Daha önce emekli vatandaşlarımızın konut ya da taşıt kredisi alıp alamayacağı konusundaki sorulara cevap vermiş ve bu konuyu başarıyla açıklamıştık. Şimdi sıra asgari ücretli vatandaşlarımızın kredi durumunun nasıl olacağını dair sorulara cevap vereceğiz.

Asgari Ücret Alanlar Konut Kredisi Çekme Hakkına Sahip Olabilir Mi?

 İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı sayesinde artık her işimizi teknolojik yöntemlerle halleder olduk. Bankacılık işlemlerinin de bu teknolojik koşullara uyum sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte bu bilgisayar odaklı durumlarda akıllara bin türlü soru geliyor.

Bu sorulardan bir tanesini de asgari ücret alan vatandaşlarımızla ilgili sayabiliriz. Maddi açıdan daha az kazanç sağlayan vatandaşlarımızın en büyük hayallerinden birisinin ev alabilmek olduğunu söyleyebiliriz. Birçok insanın gelecekle ilgili planlardan birisini bu ev hayali oluşturuyor.

Elbette bu hayali gerçekleştirmek adına ciddi miktarda nakit paranızın olması gerekiyor. Bu dönemlerde en az 120.000’den başlayan ev fiyatlarına ayak uydurmak gerçekten zor oluyor.

Bu konuda vatandaşımıza en büyük desteği bankalar veriyor. Peki asgari ücretli bir işe sahip olan bir insan kredi alabilir mi?

Bu soruya şartlı olarak evet cevabını verebiliriz. Şartlı diyoruz çünkü her bankanın krediyi çekecek insandan beklentileri oluyor. Maddi kazancın ne kadar olduğunu, kredi notunun durumu, kredi olarak istenen paranın miktarı gibi şartların uygun olarak görülmesi şart olarak koşulabiliyor. Zaten asgari ücretli olun olmayın, bir konut kredisi alacağınız evin ancak %75’i değerinde olabiliyor. Bu değer şartların sağlanamaması halinde %50’lilere bile düşebiliyor.

Dolayısıyla bu şartları sağlayabileceğini düşünen her asgari ücretli vatandaş bankalardan kredi talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde evlilik yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ