Asgari Ücretle Çalışan Konut Kredisi Alabilir Mi?

Konut kredileri var olan bir mülkün veya satın alınacak ev üzerinde kurulacak ipotek ile kullanılabilecek bir kredi türüdür. Konut kredileri ile mortgage kredileri benzer özelliklerinin yanında özellikle vade sürelerinden kaynaklanan farklılıklarıyla dikkat çekmektedirler. Konut kredileri daha çok 5 yıla kadar ve yüksek faiz ile kredi sağlayan bir kredi  türüyken mortgage kredisi vade süresi 30 yıla kadar çıkabilen ve  düşük faizle kredi temini sağlayan kredi şeklidir. Asgari ücretle konut kredisi kullanımı maaş ile orantılı belirlenecek taksitlerle sağlanabilmektedir.

Asgari ücret veya başka gelir grupları arasından çalışan kimseler düzenli olan bir gelire sahip olmaları ve diğer kredi kullanımı ile alakalı kriterleri sağladıklarında kredi onayları gerçekleşecektir.

Kredi kullanımında belirlenen ana kriterler nelerdir?

  • 18 yaşından büyük olmak ve 65 yaşından büyük olmamak
  • Kredi notunun kredi kullanımına engel seviyede olmaması
  • Düzenli bir gelire sahip olmak ve varsa başka gelir kaynakları ile hane halkı gelirinin de beyan edilmesi
  • Çalışılan yerde en az 4 ila 6 aydan beri sigortalı olmak

Bu sayılan özellikler tüm kredi türlerinde yapılacak kredi başvuruları için geçerli olacak kriterlerdir. Konut kredilerinde belirlenecek ana etmen gelirin bu kredi taksidini ödeyecek yeterlilikte olmasıdır .Kredi kullanımlarında belirlenen tavan sınır uygulaması gelirin %65’lik kısmı kadardır. Bu oran üzerinde kredi tesisinin yapılamaması gerekmektedir

Asgari ücretli biri %65’lik orandan kredi kullanımı yapabilir mi?

Asgari ücret  2016 yılında 1.647TL  olarak belirlenmiş ve net 1.300 TL olarak gerçekleşmiştir.1.300TL üzerinden kredi kullanımı yapmak isteyen biri tavan miktara göre 845 TL taksit ödemesi yapacak geri kalan 455 lira ile geçimini sağlayacaktır. Bu tutar enflasyon faktörü gözönüne alındığında asgari yaşam standartlarını sağlayacak düzeyde değildir .O nedenle kredi onayı en fazla gelirin 3/1 ‘lık kısmı olan 433 TL için verilebilecektir .Gelirin %65’lik kısmı için kredi tahsisi genellikle yüksek gelire sahip kişilerin kullanımı için mantıklı olabilecekken asgari ücretle geçimini sağlayan biri kredi ödemesini zora sokabileceği için kredi kullanımı mümkün olamamaktadır .

Asgari ücretli biri gelir beyanında neleri gelir olarak gösterebilir?

Ücret geliri dışında varsa gayrimenkul geliri olan varlıklara ait gelir unsurları (kira gibi)onlar da gelir durum belgesine ilave edilir.Faiz,repo gelirleri de bu gelire ilave edilebilir. Konut kredilerinde ipoteğe konu gayrimenkulün varlığı şart olduğundan alınacak veya varlıklar arasında yer alan mümkün alınacak krediye teminat olarak gösterilmesi şarttır. Banka size ipoteğe konu mülkün banka eksperleri tarafından tespit edilen değerinin %75’i kadar miktarı kredi temini yapacak, geri kalan %25’lik kısım için peşinat isteyecektir. Dolayısıyla asgari ücretle kredi başvurusu yapan biri bunu da gözönünde bulundurmalıdır.

Asgari ücret üzerinden yapılacak kredi başvuruları başka gelir kaynakları yoksa gelirin3/1’lık kısmına tekabül eden kısım için verilecek ve uzun bir ödeme süresine yayılacak taksitlendirmeler yapılacaktır. Kredi başvurusunda ilave konutun varlığı veya alınacak eve yönelik kurulacak ipotek ile kredi ödemesi kişi tarafından zora girdiğinde banka konutu satışa çıkartarak alacağını tahsil etmeye çalışır. Bu uygulama konut kredilerinde daha sert kurallarla gerçekleşirken mortgage kredilerinde daha esnek kurallarla yerine getirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ