Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret ,asgari ücret tespit komisyonu tarafından her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere belirlenmektedir. Çalışan kişinin alabileceği asgari tutar miktarının belirlendiği bu ücret ile kişiye bu miktarın altında ücret verilmesi cezai uygulama gerektirir.

Gerçek  kişiler bankalardan kredi çekmek istediklerinde gelirlerinin %60’lik kısmı kadar kredi kullanımına izin verildiğini göreceklerdir. Bu uygulama bankalar açısından kişinin ödeyebilirlik durumu kadar bir miktarın aylık taksitlere bağlanması, kişilerin de asgari yaşam standartlarından vazgeçmeden kredi kullanımı yapabilmeleri içindir. Asgari ihtiyaçların karşılanması kredi borcundan ötürü riske girerse kişi borç ödememe gibi bir seçeneği kullanarak bankayı zora sokabilir. Tüm bu etmenlerden ötürü kredi çekmeye bir sınırlandırma getirilmiş çift taraflı fayda sağlanmaya çalışılmıştır

2016 yılında geçerli olan asgari ücret ne kadardır?

Asgari ücret tespit komisyonu 01.01.2016 yılından itibaren geçerli olacak olan asgari ücreti brüt 1.647 TL olarak belirlemiş net tutar ise 1.300 TL olarak gerçekleşmiştir .Bankaların kredi kullanımında belirlediği tutar asgari ücretin net tutarı üzerinden belirlenen kısma uygulanacaktır. Yani asgari ücret üzerinden maaşını alan biri başka bir geliri yoksa 1300×60%=780 TL’yi kredi ödemesine tahsis edecek geri kalan kısmı ile de geçimini temin edecektir. Bazı bankalar tarafından bu oran %70-75 seviyelerinde uygulanabilmektedir. Aylık 780 lirayı kredi kullanımına ayıran bir kişi ihtiyaç kredisi grubundan bir kredi başvurusu yaptıysa maksimum 36 ay vadeli kredi kullanımı yapabilir. Bu kişi 780×36=28.000 TL civarında kredi kullanımı yapılabilecektir.

Bazı kişiler çalıştıkları işyerinden maaş yazısı alarak aldıkları ücretin çok üzerinde gelir beyanında bulunmakta ve ödemekte zorluk yaşayacakları kredi borcunun altına girmektedirler. Eğer maaş  durumunuz çekmek istediğiniz kredi tutarından az seviyede ise varsa diğer gelir kaynaklarınız üzerinden kredi talebinde bulunabilirsiniz. Kira geliri, faiz geliri, kar payı gibi gelir kalemleri varsa bunlar da beyan edilerek kullanılacak kredi meblağı artırılabilir.

Başka hangi kaynaklar kredi kullanım tutarını arttırır?

Kişinin varsa sahibi olduğu Ev,arsa,dükkan gibi mülkler ipotek ettirilerek oluşacak teminat miktarı üzerinden kredi miktarı artabilir .Bu mülklerin kat mülkiyeti olan varlıklar olması kredi onayına etki edecektir. Kişinin kullanacağı krediye karşılık gelecek bir mülkü yoksa gösterebileceği sağlam bir kefil de işe yarayacaktır .Bu kişi; bankalarla olan ilişkisi düzgün, sicili bozuk olmayan, kredi ödeme geçmişi risk teşkil etmeyen biri olmalıdır. Maaşlı çalışan olması ve güven veren bir kuruma bağlı olması da önemlidir.

Kredi notu kredi temininde ne  kadar etkilidir?

Asgari ücretle çalışan biri daha önce de banka kaynaklarını çeşitli şekillerde kullanmış (kredi, kredi kartı) ve neticesinde kredi notu belirli seviyelere gelmiş olabilir. Aslına bakılırsa bankalar için kredi notu kendilerine kredi başvurusu yapacak olan kişilerde aranacak olan ilk bilgidir .Kişilerin borç  ödeme disiplininin oluşu bazı bankalar tarafından yeterli görülerek durumu kredi onayına kadar götürebilmektedir.

Asgari ücretle çalışan biri diğer kredi ihtiyacı içinde olanlarda olduğu gibi belirlenerek  gelirin %60’i oranında kredi kullanımı yaptırılır. Kişinin başka gelir kaynakları da varsa onlarda dahil edilerek talep edilebilecek kredi miktarına ulaşılır. Getirilen bu yeni düzenleme ile kişilerin gelir kaynakları ile orantılı kaynak talebinde bulunmalarının sınırı çizilmiştir

Bir önceki yazımız olan Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere Hibe başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ