ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemlerine dair bütün hareketlerin görülebildiği ve yapılabildiği araçlar olarak bilinen ATM’ler şubesiz ya da şubeli müşteri fark etmeksizin bireylere her şekilde işlem yapabilme imkanı sunar. Kartlı ya da kartsız işlemlerle yapılabilen pek çok finansal hareket ATM’leri tercih edilebilir kılan özelliklerden bir tanesi. Anlaşmalı olunan bankaların kartlarından ya da para transfer işlemlerinden komisyon ücreti almayan ATM’ler kartsız işlemlerde ya da anlaşması olunmayan banka ile işlem yapılacağı zaman belirli tutarlarda komisyon ücreti keseri. ATM üzerinden para transferi nasıl yapılır? sorusuna gelindiğinde ise kısa ve basit adımlar ile hızlı bir şekilde para transfer sürecini bu araçlar üzerinden tamamlamak mümkündür.

ATM EFT/Havale İşlemleri

ATM üzerinden havale ya da EFT işlemini yapabilmek mümkün olmakla birlikte eğer kişi banka müşterisi ise kartı ile birlikte ya da müşteri numarası ile birlikte değil ise kartsız işlemden T.C. kimlik numarası ile bu işlemi yapabilmektedir. ATM’ler üzerinden gerçekleştirilecek olan para transfer işlemlerini hızlı bir şekilde halledebilmek ve aynı gün içerisinde karşı tarafından hesabına geçirebilmek için işlemin öğlen saatlerinden önce yapılması gerekir. 17:00’dan sonra yapılan para transferi işlemleri bir sonraki günün sabah saatlerinde işlemi alındığından ötürü transferin gecikmesi durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple acil olan durumlarda mutlaka bu saatten önce transfer sürecinin başlatılması gerekir.

ATM EFT/Havale İşlemini Yapma

ATM üzerinden havale yapılacak ise izlenmesi gereken yol bireyin kartı ile giriş yaptıktan sonra para gönderme butonuna tıklayarak, karşısına gelecek ekranda “banka hesabına” seçeneğini seçmesi gerekir. IBAN numarası ya da T.C. kimlik numarası istenen hesabın bilgilerini doldurduktan sonra para hazneye konularak işlem bitirilir. EFT işlemi için ise bu sefer “başka banka hesabına” butonuna basılması gerekir. Yine IBAN numarası ile T.C. kimlik numarasının yazılmasının ardından EFT işlemi ATM aracı üzerinden tamamlanmış olur. Havale işlemi bankanın kendi müşterileri arasında, EFT işlemi ise iki ayrı bankanın müşterileri arasında yapmış olduğu para transferi olarak bilinir. Bu sebeple hangi seçeneğin kullanılacağının bilinmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu başlıklı makalemizde Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu, kredi kartı iptali ve Kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ