Az Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Nakit ihtiyacı olanların ilk başvurduğu yer bankalardır. Bankalar gerek tüketici kredisi gerek araba ev kredisi gibi seçenekler ile müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılar. Farklı vade seçenekleri ile kredi veren bankalar farklı faiz uygulamaları yapıyor. Bankadan istediğiniz rakamlarda kredi almak için bazı kriterlere uymanız gerekiyor. Bu kriterler bankadan bankaya değiştiği gibi her banka için yasal olan kriterlerde var. Kredi kullanımında ilk bakılan kriter bankların ortak belirlediği bir şirket tarafından denetini yapılan kredi puanlama sistemi. Belirli bir puanın altında kalan banka müşterileri bankalardan kredi haklarını kullanamıyor. Bu puanlama sisteminde bazı bankalar esneklik gösterebiliyor. Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar söz konusu.

Kredi Puanı Belirleme

Bankaların kredi verme kredi kartı kullandırma için kullandığı baş etken olan kredi puanı farklı şeylerin bir arada değerlendirilmesi ile oluşturuluyor. Banka müşterisinin 5 yıl geriye dönük kredi kartı kullanım alışkanlığı bu kriterlerden biri. Kart kullanım periyodu yanında kart ödeme performansı da gözden geçiriliyor. 5 yıl geriye dönük kullanılan kredi oranı, kredilerin taksitlerinin düzenli ödenip ödenmediği kriterler içinde yer alıyor. 0 ile 1800 aralığında lınan puanlar kredi kullanacak kişinin ne kadar riskli bir banka müşteri olduğu gösteriyor. Bazı bankalar 1200 ve üzer puanı olan banka müşterilerine sadece kredi verirken özel şartlar altında daha düşük puanlara kredi veren bankalarda var.

Kredi İçin Gerekli Şartlar

Puan dışında bankların beklediği bazı şartlar daha var. Bunlar yasal olarak şart olan şeyler. Herhangi bir yerde çalışıyor olmak ve aylık net kazancı belge olarak gösterme, aynı iş yerinde belirli bir süredir çalışıyor olmak gerekiyor.

Hangi Bankadan Düşük Puanla Kredi Alabilirsiniz

Odeabank düşük puan ile kredi veren bankalar arasında. Riskli grupta olan müşterilerine de kredi veriyor. Düşük faiz oranları ile de kredi kullanacaklara önemli kolaylıkları var. TEB kredi puanında esnek davranan bir diğer banka. Kredi kullanan müşterilerine ekstra açtığı ek hesapla da önemli bir katkı veren TEB’den 20 bine kadar düşük puan ile kredi kullanmak mümkün.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor başlıklı makalemizde bankalar, Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ