Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim

Babası vefat eden bireyler; kendilerine kalan borç ve miras işlemlerini, veraset ilamı çıkartarak takip edebiliyor. Zaman sınırı olmadan çıkartılabilen veraset ilamında; babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap arayan bireyler, kendilerine kalan tüm taşınır ve taşınmaz malların listesine detaylı olarak ulaşabiliyor. Mirasın kabul edilmemesi halinde, 3 ay içinde reddi miras davası açılması gereken mal varlıklarında; veraset ilamı için, sadece kanunu mirasçıların dava açma hakkı bulunuyor.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Vefat eden kişinin, ikamet adresine bağlı olan adliyelerden ya da tüm noterlerden çıkartılabilen veraset ilamında; başvuru işlemlerinde, birinci dereceden yakın (eş, çocuk, kardeş, anne, baba) şartı aranıyor. Nüfus cüzdanı örneği ile başlatılabilen veraset ilamı alma işlemlerinde; evrak bedellerini başvuru işleminden önce ödeyen bireyler, ek şartlar ile karşılaşmıyor. Noterlerden anında, Sulh Hukuk mahkemelerinden ise 1 haftalık süre içinde alınabilen veraset ilamında; mirasın paylaşımı, mirasçı sayısına göre farklılık gösterebiliyor.

Veraset İlamı Ücreti Ne Kadar?

Veraset ilamı almak isteyen mirasçılar; başvuru yaptıkları kurumun şartlarına göre, farklı ücretler ödeyerek veraset ilamı çıkartabiliyor. Noter ücretlerinin 156 lira olarak belirlendiği veraset ilamı çıkartma işlemlerinde; Sulh hukuk mahkemeleri için, süreç ve ücretler değişiklik gösterebiliyor. Veraset ilamı harcı ödendikten sonra başvuru yapılabilen Sulh Hukuk mahkemelerinde; dava dosyasına avukat eklenmesi, ücretin artmasına neden olabiliyor. Tüm mirasçıların ayrı ayrı veraset ilamı istemesi durumunda; Sulh Hukuk mahkemelerinden alınması önerilen veraset ilamı belgesinde; noterlerden alınan her ek ilam, yeniden başvuru ücreti ödenmesine neden olabiliyor.

Veraset İlamından Sonra Süreç Nasıl İşliyor?

Vefat işlemlerinin ardından, veraset ilamı çıkartan bireyler; evrakta yer alan bilgilere göre, mirasçı olarak kabul ediliyor. Mirasçıların söz konusu mal varlığından yararlanabilmeleri için; malların tamamı için, intikal işlemi gerçekleştirmeleri gerekiyor. Mirasçıların ayrı ayrı gerçekleştirmesi gereken intikal işlemlerinde; kendilerine düşen malları almak istemeyen mirasçıların, bireysel reddi miras davası açması gerekiyor. 3 aylık süre içinde, reddi miras davası açmayan mirasçılar; yasal süre sona erdiği takdirde, kendisine kalan mirası kabul etmiş sayılıyor.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Nasıl Üretilir? başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nasıl Üretilir? ve Sanal kripto hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ