Balıkçı kredileri 2016

Özellikle balık açılış sezonlarında bankalar tarafından sunulan balıkçı kredileri bu alanda faaliyet gösterenlerin giderlerini finanse edebilmeleri için verilen bir kredidir Balıkçı kredileri ile ısıtma, aydınlatma, gemi inşası, gemi modernizasyonu, balık ağı alımı ,her türlü alet edevat alımı, jeneratör alımı, soğuk muhafaza odalarının yapımı gibi pekçok maliyet kalemi bu kredi ile finanse edilebilmektedir. Bu kredilere yönelik geri ödemeler ise alt aylık ve yılda bir ödemeli olarak yapılabilmektedir. Avlanma yasağının olduğu dönemlerde taksit ödemelerinin olmaması da sağlanan başka bir avantajdır.

Balıkçılıkla uğraşanların ihtiyaçlarına yönelik artışların artması bankaların bu sektöre eğilimini arttırmış sadece gemi balıkçılığı şeklinde değil balıkçılık tesisi kurarak üretim gerçekleştirenler giderleri de kredi desteği altına alınmıştır. Balıkçılık, bu alanda çalışan sayısını ortaya koyduğunda ciddi bir istihdam sağladığını da söylemek mümkün olmaktadır. Türkiye genelinde 14.000 tekne ve 33.000 çalışan olduğu bildirilmektedir. Bankaların balıkçılıkla uğraşan kişilere yönelik sunduğu krediler tarım kredileri başlığı altında sunulmaktadır .Üstelik bu krediler balık entegre tesisi ışletmesi kuran veya balık çiftliği kuran kişilere de verilebilmektedir. Sayısı son 10 yılda hızla artan bu işletmeler bankaların da dikkatini çekmiş bu alanda kullandırılacak kredilerin içeriği ve finansman imkanı genişletilmiştir.

Bankaların kredi başvurusunda bulunacak olanlardan istediği belgeler nelerdir?

su ürünleri avcılığı ruhsat tezkeresi, gemiler için denize elverişlilik belgesi ve gemi tasdiknamesi, tonilato belgesi gibi belgeler talep etmektedir. Bu kredi kullanımı sırasında bankalar müşterilerinden gemileri veya balık tesislerine yönelik ipotek talep etmektedirler. Bazı bankalar kefalet ile de kredi kullandırabilmektedirler. Kredi kullandırılmasına yönelik karar müşteri bazlı düşünerek de gerçekleşebilmektedir.

Balıkçılık kredisini hangi bankalar vermektedir?

Ziraat bankası,finansbank,teb ,yapı kredi bankası vermektedir. Bu bankaların verdiği krediler ile ihtiyaç olunan tutarın %85’ine kadar kredi imkanı ile 120 aya kadar varan vade imkanı sunulmaktadır.

Balıkçı kredileri su ürünleri yetiştiriciliği adı altında tarım kredileri başlığı altında verilmektedir. Bu alanda tekne ile balık avcılığı yapanlar ile balık çiftliği işletenlere yönelik olarak verilmektedir. Bu krediler 6 ay veya yılda bir  geri ödemeli olarak yapılır. Ayrıca avlanma yasağının olduğu dönemlerde de ödemenin bankalar tarafından talep edilmemesi kendileri için avantaj oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Çiftçi kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ