Banka ATM’lerinden Dolar ve Euro Çekilebilir mi?

Bankaların  bir çok noktada bulunan ATM’leri üzerinden bir çok banka işlemini yapmak teknolojinin ilerlemesi ile beraber mümkün hale gelmiştir.Kredi, kredi kartı başvuruları bile şubeye gidilmeden ATM üzerinden yapılmaktadır.Bankalar döviz hesaplarından çekilecek dövüz miktarları içinse her ATM üzerinden hizmet vermedikleri için döviz hesaplarını aktif olarak kullanan banka müşterileri zaman zaman sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Türkiye’de bulunan ve döviz çekme özelliği bulunan herhangi bir ATM’den çekim yapabilmek için öncelikle o bankada bir döviz hesabının bulunması gerekmektedir.Bu döviz hesabına kredi kartının yada bankamatik kartının bağlanması ile döviz verebilen ATM’lerden çekim işlemi yapılabilmektedir.Ancak bazı bankalar ATM’lerine bu özelliği tanımlamadıkları için döviz çekmek günümüzde hala sıkıntılı sürecini devam ettirmektedir.

HCBS bank ATM ‘leri üzerinde döviz çekmeye olanak sunan bir bankadır.Ancak işlem yapmak istediğiniz HCBS bank ATM’sinde dolar ve Euro işaretinin bulunması gerekir. Bu işaretin bulunduğu HCBS Bank ATM’lerinden kartınızın bağlı olduğu hesaptan döviz çekebilirsiniz. Döviz çekme limiti TL cinsinden limitlendirildiği için çekilecek dövizin Türk parası karşılığı maksimum 1.500 TL olabilir.

Garanti bankasının sunduğu döviz hesabına bağlı olan kart üzerinden de döviz çekme yada yatırma işlemi yapılabilmektedir. TL hesabın üzerinden dövize döndürme işlemi yapılamadığı için döviz çekmek için mutlaka karta bağlı dolar yada Euro hesabınızın bulunması gerekiyor.Çekim limiti günlük 2 bin TL’ye denk gelen döviz miktarı kadardır.

Teb bankasıda ATM’leri üzerinden döviz çekebilme özelliği sunmaktadır.Döviz yatırmak içinse döviz hesabı olmadan bile işlem yapılabilen Teb ATM’leri  döviz hesabı olmadan döviz yatırıldığında otomatik olarak yatırılan döviz cinsinden hesap açılışı yapmaktadır.

Kamu bankalarından Vakıf Bank’ta döviz çekebilme özelliği sunan ATM’lerdendir. 50 dolar yada euro’dan 1.000 dolar yada euroya kadar döviz çekimi yapılabilen Vakıf Bank ATM’leridöviz yatırma hizmeti sunmamaktadır.

İş bankası döviz bozdurma hizmetini ATM’lerinden tüm müşterilere sunmaktadır.İşbankasından hesabı bulunsun bulunmasın herkes İşbankası ATM’lerinden döviz bozdurabilirken İşbankası bankamatik kartı yada kredi kartı ile döviz yatırılmaktadır.Üstelik döviz yatırmak için döviz hesabınızın bulunmasına gerek yoktur.Karta bağlı döviz hesabından 50 dolar yada euro’dan 500 dolar yada euroya kadar çekim işlemleri gerçekleştirilebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar? başlıklı makalemizde 90 gün kredi kartı biloke ve kredi kartı blokesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ