Banka Borçları Kaç Yılda Silinir

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları vade süreleri içinde ödenmediğinde  yasalarda belirtilen sürelerin başlamasına, bu sürelerin de aşılmasıyla haciz ve icra süreçlerinin devreye girerek borçların bu yolla tahsil edilmesine neden olurlar. Bankalar borç tahsili için önce varsa kişinin maaşına yönelik haciz işlemi başlatır .Bu da maaşın 4/1’lik kısmına tekabül eden miktardır.  Borç bu yolla tahsil edilmezse kişinin teminat olarak gösterdiği malvarlığı üzerinden haciz işlemi yapılır.

Bankalar borçludan ilgili borcu tahsil edebilmek için maaş, malvarlığı gibi yolları denedikten sonra hala borç kapaması gerçekleşmediyse borca kefil olan kişiye rücu ederek alacak talebinde bulunabilir.Bankanın,ortada müteselsil kefalet yoksa icra aşaması tamamlandıktan sonra kefile gitme hakkı vardır.

Borç tahsil edilemediğinde ne olur?

Borcun yukarıda bahsedilen yollar denendiği halde tahsil edilememesi borcun silineceği manasına gelmez. icra iflas kanununa göre ilgili borç 20 yıl süre ile takip edilmeye devam edecektir.

Banka borçları dışındaki borçlarda silinme süresi nedir?

Borçlar kanunu, banka borçları dışında borca ait ana para faizleri ve kiralar, perakende satışı ile ufak tefek sanat işlerinden kaynaklanan alacaklar, vekâlet, acentalık, komisyon ücretleri hariç simsarlık işinden doğan alacak hakları , eser sözleşmesinden doğan alacakların silinme süreci banka borçlarında olduğu gibi 5 yıl ile sınırlamıştır

Kredi kayıt bürosundaki veriler kaç yıl süre ile saklanır?

Bankalar tarafından müşterilere ait bilgiler  aylık olarak risk merkezine oradan da kredi kayıt bürosuna aktarılmaktadır. Kredi kayıt bürosu gelen bilgileri işleyerek kredi notuna dönüştürür ve 5 yıl süre ile kayıt altında tutar. Yani 5 yıl içinde isteyen herkes bu bilgilere ulaşır ve süre bitiminde kayıtlar silinir. Bankalara olan borcunu kapatmamış kişilere ait olan bilgiler ise 10 yıl süre ile saklanmaya devam edecektir.

Özetle, Bankalara olan borçlar borcun icra ve haciz aşamasına gelmesinden itibaren bir yıl içinde tahsil edilmeye çalışılır. Borcun kişinin malvarlığı veya gösterdiği kefil üzerinden tahsil edilememesi borcun silineceği anlamına gelmez. İcra iflas kanunu hükümleri borcun 20 yıl süre ile takip edilebileceğini işaret etmektedir. Bu süre içinde kişinin banka hesaplarında oluşacak bir hareket veya edindiği kişisel mal varlığına el konabilir. ödemeyen borçların kaydı kredi kayıt bürosunda da tutulmakta 10 yıl süre ile burada saklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Tüketici Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ