Banka Gişe Asistanı Ne İş Yapar?

Bankacılık sektörü garanti iş dileyenler için uygun bir sektör. Üstelik çalışanların yan hakları pek çok özel sektör firmasına göre bankalarda daha fazla. Ancak bankalar işe alım aşamasında ince eleyip sık dokuyorlar. Çünkü donanımlı ve sosyal kişiler ile çalışmak bankalar için bir diplomadan daha önemli oluyor. Durum böyle olunca bankalarda çalışmak isteyen binlerce genç yabancı dil ve sermaye piyasası lisanslama belgesi almak için çabalıyor. Ayrıca bankalarda tecrübe kazanmadan yönetici pozisyonlarına geçmek oldukça zor. Dolayısıyla donanımlı gençler de öncelikle gişe ya da çağrı merkezi gibi pozisyonlardan geçiyor. Bu noktada da banka gişe asistanı ne iş yapar? Sorusu sık sık karşılaşılan bir soru oluyor.

Nakit Giriş Çıkışları

Gişe asistanları aslında şubelerin vezne bölümlerinde yer alan kişilerdir. Bu kişilerin birden fazla görevleri olsa da temel işleri nakit giriş çıkışlarını sağlamaktır. Yani müşteriler hesaplarına para yatırmak ya da çekmek istediklerinde bu noktaya başvurur sağlarlar. Gişe asistanı müşteri talebini yerine getirdikten sonra hesaba para girişini ya da hesaptan para çıkışını sağlar. Bunların banka sistemlerine işlenmesi de yine gişe asistanının görevleri arasındadır.

Fatura Ödeme İşlemleri

Alternatif pek çok kanal olsa da hala faturalarını gişelerden ödemek isteyen binlerce müşteri bulunuyor. Bu müşteriler genellikle internet bankacılığı ya da ATM kullanmayanlardan oluşuyor. Gişe asistanları anlaşmalı oldukları fatura ödeme noktaları aracılığı ile müşterilerin telefon, su, doğalgaz, elektrik gibi faturalarını hesaplarından öder ve ödendiğine dair dekont yönlendirir.

Çek ve Senet Tahsilatları

Çek ya da senet gibi kıymetli evrak tahsil etmek isteyenler öncelikle iş akışlarını şubelerin operasyon birimlerinden gerçekleştirir. Ardından gişeye gelerek tahsilâtlarını alırlar. Gişe asistanları bu noktada kıymetli evrak karşılığı tutarı müşteriye öder ve hesabı kapatır. Gişe asistanlarının en çok dikkat etmesi gereken konu budur.

Kasa Sayımı

Gün sonunda gişe asistanları yaptıkları işlemlerin dekontları ile kasalarındaki parayı karşılaştırır ve kasa sayımına ilişkin açık olan sistemi kapatır. Aslında gişe asistanlarının sorumlulukları tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Çünkü kasanın asla açık ya da fazla vermemesi gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa açığın ya da fazlanın nereden kaynaklandığı bulunmak zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim? başlıklı makalemizde Kefilli kredi, kredi ve Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ