Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Kurumsal anlamda hem yasal düzenleme olarak hem de güvenlik gereksinimlerinin karşılanabilmesi için özel güvenlik alımı gerçekleştirilmektedir. Bu özel kurumların başında banka sektörü geliyor. Bankanın büyüklüğüne bağlı olarak birden fazla özel güvenlik alımı yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi taşeron firmalar ile karşılanmaktadır. Güvenliğin sağlanması özellikle de bankalarda önemli olması nedeniyle banka güvenlik görevlisi nasıl olunur? Sorusu da son derecede önemli konu haline geliyor. Bunun için gerekli özelliklerin taşınması ve şartlara uygun olması gerekmektedir.

Banka Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Bankalara alınan güvenlik görevlilerin, bu kurumun problemsiz bir şekilde açılmasından ve kapanmasından sorumlu olmaktadır. Silahlı görev yapılacaksa 21 yaşından büyük olunması ve sertifikanın olması gerekmektedir. Silahsız olarak da 18 yaşından büyük olunmalıdır. Erkek adaylar için askerliğin bitmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda kadınlar için boy önem taşımaktadır. Banka görevlisi olacak bayanlar 1.65, erkekler içinde 1.75 boy istenmektedir. Diksiyon iyi olmalı ve halkla ilişkilere açık olunmalıdır. Kamu hakları bilinmelidir. Yasalar gereği silahlı banka güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olması gerekmektedir. Görevin en iyi şekilde yerine getirilmesi için vücut sağlığının yerinde olması önemlidir. Bunun yanı sıra, banka görevlisi olmak isteyen kişiler herhangi bir durumdan dolayı suçtan hüküm giymemiş olmalıdır.

Banka Güvenlik Görevlisi Hangi Koşullarda Olunur?

Silahlı olarak banka güvenlik görevlisi olunacaksa özel eğitim alınmalıdır. Silahlı görev eğitimleri 120 saat, silahsız banka görevlisi eğitimleri ise, 90 saat olmaktadır. Özel kurslar tarafından eğitimler verilmektedir. Güvenlik görevlisi kurslarına katılmak için diploma fotokopisi, fotoğraf, ikametgâh belgesi ve kimlik fotokopisi belgeleri istenmektedir. Bünyesinde güvenlik fakültesi ya da meslek yüksek okulu üniversitelerin ilgili alanlardan mezun olan güvenlik adayları da silah eğitimi hariç, güvenlik görevlisi temel şartları da aranmaktadır. Bu şartları tamamlayan adaylar 6 yılda bir kez yapılan Emniyet Genel Müdürlüğünün belirlediği sınavlara girmeye hak kazanırlar. Sınav sonuçlarının en az 60 puan olması gerekiyor. Bunun sonucunda başarı kazanan adaylar 5 yıl süreyle güvenlik görevlisi sertifikası verilir. 5 yıl bir süreçten sonra da yenileme sınavına girilir.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde banka, Banka eleman ve Bankacı Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ