Banka Hesabımda Ne Kadar Para Var Nasıl Öğrenirim?

Banka hesabında ne kadar para olduğunu öğrenmek her bankanın uygulama farklılıkları nedeniyle değişiklik göstermekte dir. Bazı bankalar sms’le gönderilecek müşteri ve hesap numaralarına göre banka hesabınızda ne kadar para kaldığını size bildirecektir. İnternet üzerinden veya telefon vasıtası ile  hesaptaki para hakkında bilgi edebilmesinin de yine belirli kuralları vardır. Banka müşterisi olan biri internet bankacılığı hizmetinden faydalanabilmek için bankanın internet sitesine giriş yaptıktan sonra bireysel bölümünden üyelik formu doldurduktan sonra belirleyeceği şifre ve parola ile bu uygulamayı kullanmaya başlayabilir

Teknolojinin hayatımıza girmesinden sonra birçok işlem daha pratik ve kolay halledilebilir hale gelmiştir. İnternet üzerinden hesaba yönelik işlem yapabilme bunlar içinde en önemlisidir. Daha klasik metotlar olan telefon ve banka şubesine giderek parasal akışınızı kontrol etmekte kullanılan diğer metotlar arasındadır.

Bankaların bu konudaki uygulamalarına örnek verilebilir mi?

Türkiye’nin önde gelen özel bankalarından biri olan garanti bankasının internet bankacılığı hizmetinden faydalanabilmek için, http://www.garanti.com.tr/tr adresine girmek gerekiyor. Sağ üst köşede İnternet Şubesi Giriş yazısının altında bulunan Bireysel bölümüne tıklamak ve çıkan sayfada Müşteri numara ve parolasının yazılması önemli. Bankanın cep telefonuna gönderdiği şifreyi girdiğinde bankanın internet bankacılığı bölümüne girmiş oluyorsunuz.

Örnek verilecek bir diğer bankada İngiliz kökenli bir banka olan Hsbsc bank. . Sol tarafta Bireysel İnternet Bankacılığı bölümünün altındaki Giriş yazısına tıklıyorsunuz. Önünüze çıkan sayfada Kullanıcı Kodu ve Parola bölümlerini dolduruyorsunuz. Bu işlemlerin ardından açılacak olan sayfada iki işlemden birini yaparak internet bankacılığı hizmetini alabilirsiniz. Bunlardan biri cep telefonuna gönderilen ve tek kullanımlık şifre veren sms uygulması.Diğeri ise cep telefonuna indirilen mobil uygulama ile giriş yapmaktır. Bu uygulama indirildikten sonra belirlenecek güvenlik şifresinin ilgili alana girilmesinin ardından uygulamanın size verdiği güvenlik anahtarı ile sisteme giriş yapmaktır.

Bankalar aynı teknoloji üzerinden kendilerine ait sistem geliştirmiş ve buna ait yönergeleri de belirlemişlerdir. Banka hesabında bulunan paraya yönelik olarak yapılacak olan eft,havale,vadeli vadesiz hesaplara yönelik yapılacak işlemler ,hesap bakiyesi öğrenme gibi pekçok işlem için belirlenen vasıtalar üzerinden işlem gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Acil Para Lazım Bankalar Para Vermiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aygul dedi ki:

    hesbimda nekadar para var

BİR YORUM YAZ