Banka Işlem Masraflarını ödemenin Kolay Yolları

Toplum içinde yaşayan insanlar arasında banka kaynak ve ürünlerini kullanmayanlar neredeyse yok denecek kadar azdır .vadeli vadesiz hesaplar, eft ,havale, swift işlemleri, kredi ve kredi kartı kaynakları bankalarda en sık yapılan işlemler arasında yerini almıştır. Bankalar bu kaynakların kullanımı sırasında kendi belirlediği oran ve miktarlarda dosya masrafı, tahsis ücreti, hesap işletim ücreti, kart aidatı gibi değişik isimlerde masraflar çıkartarak bunları tüketiciden tahsil etmeye çalışırlar.

Tüketici ise bu masrafları ödememek adına kendince belirlediği bazı yollara başvurur. Bunlardan biri , hesap işletim ücreti olmayan bankayla çalışma durumudur. Bankaların aylık üç aylık veya yıllık olarak tahsil ettiği bu masraf kalemi otomatik ödeme talimatı verilecek en az üç fatura ile hesap işletim ücretinden  kurtulabilirsiniz. Her bankanın uygulaması farklılık göstereceği için buna uyan banka arayışına girmek önemlidir. Bazı bankalar bu hizmeti emekli maaşını kendisinden alanlara yönelik verilecek otomatik ödeme talimatlı faturalarla veya kredi kartı kullanımına yönelik verilecek sözle yerine getirme anlayışındadır. Bazıları da açılacak vadesiz hesabı yeterli görmekte ve bu masraf tutarını iki üç fatura ile tahsil etmeme yoluna gitmektedir. Eft, havale gibi işlemleri internet üzerinden halleden müşterilerden bazı bankalar ücret almamaktadırkar.Bu bankalardan birkaçı;finansbankın  en parası ,yapı kredinin nuvosu,hsbc bank’in büyük adım’ı,ıng  bank’in günlük paketi eft ve havale işlemlerinde para talep etmeyen bankalar. Ayrıca bankaların Kobiler için hazırladığı paketleri kullanarak ta bankacılık hizmetlerinden düşük masraflar ödeyerek faydalanabilirsiniz.

Bankaların müşterilerinden aldığı masrafların yasal bir zeminli var mı?

Hesap işletim ücreti, dosya masrafı, kart aidatı, sigorta ücreti gibi pek çok masraf kaleminin Yargıtay ve tüketici mahkemelerinde  görülmüş davaları bulunmakta ve varılan sonuçlar bu masrafların 10 yıl geriye dönük olarak müşteriye iade edilmesi doğrultusundadır. Alınmış olan kararların bu doğrultuda olmasına ve hükümetinde tüketici kanun taslağıyla bu masrafların durdurulması yönünde adım atmasına rağmen bankaların arkasındaki güçlü sermaye gruplarının çalışmaları bu konunun askıda kalmasına neden olmaktadır.30 farklı masraf kalemi için geçerli olacak olan bu çalışma hayata geçerse yaklaşık 15 milyon kişiyi ilgilendirecek olan daha önce alınmış olan ücretler geriye dönük olarak iade edilecektir.

Haksız olarak tahsil edilen ücretler için ne yapılabilir?

Bankaların sayılan masraf kalemlerine ait olarak tahsil ettiği bu ücretler için bankanın genel müdürlüğüne hitaben bir dilekçe yazarak bu ücretlerin tarafınıza Yargıtay kararlarını işaret ederek talep edebilirsiniz .Bu şekilde bir sonuç alamazsanız kaymakamlıklarda bulunan ve ücretsiz hizmet veren  tüketici hakem heyetlerine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Banka işlem masrafları yasal zemin üzere oturmayan ve tüketiciden haksız yere alınan paralardır .Bu masraflardan özellikle kart ücretleri ve hesap işletim ücretleri tepki toplamış ve bazı bankalar bu masraflardan hesaba bağlı olarak verilecek birkaç otomatik ödeme talimatlı fatura ile vazgeçmiştir. Tüm bankalar için geçerli olmadan genel uygulamaları bu şekildedir. Bankaların yasa dışı aldıkları bu ücretleri tüm yolları terk ederek tüketici hakem heyetleri ile tahsil de edebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ