Banka Kapanış Saatleri

İş hayatının genelinde olduğu gibi, her firmanın bir açılış ve kapanış zamanı vardır. Finansal kurumlar ve bankalar da, en uygun olan süreci, çalışma süreleri olarak belirler. Bankaların çalışma saatlerinde, her iş yerinde olduğu gibi ufak farklılıklar olması söz konusudur.

Banka Şubelerinde Çalışma Saatleri Farklılığı

Farklı bankaların çalışma saatleri olduğu gibi, bazen aynı bankanın farklı şubelerinde de farklı çalışma saatleri dikkat çeker. 7 farklı bölgede, her bankanın bir şubesi hemen hemen mevcuttur. Farklı bölgelerdeki iklim ve hayat şartları farklılıklar gösterir. İklim ve bölge koşulları haricinde; aynı bankanın farklı şubelerinde de, çalışma düzenlerindeki farklar göze çarpar. Yani her bankanın hatta her bankanın şubesinin, farklı mesai saatleri olması mümkündür.

Bankaların Çalışma Düzeni

Bankaların günün her anında hizmet sağlayan kanallarından olan ATMler, çağrı merkezleri ya da internet bankacılığı gibi kanalları, bankaların çalışma saatleriyle aynı şekilde bir düzen göstermez. Bankacılık işlemlerinden biri olan EFT; yani bankadan bankaya transfer hareketleri, bankaların çalışma saatleri arasında yapılmak zorundadır. Bankalarda çalışma saatlerinin düzeni; Türkiye Bankalar Birliği ve BDDK’nın gözetiminde halledilir. Bankalarda çalışmalar, hafta sonları yapılmasa da; bazı bölgesel istekler neticesinde, özel bir izin alınır. Bu izin vasıtasıyla, o bölgenin şubeleri ya da herhangi bir şubesi özel olarak çalışabilir. Bu çalışma devamlı ya da sadece geçici bir süre de olabilir. Genel olarak bakıldığında; bankaların çalışma günleri, hafta içi olarak düzenlenmiştir. Resmi tatil zamanlarında, bankalar açık değildir. Daha verimli bir çalışma yapmak ya da özel istekler haricinde, bazen çalışma düzenlerinde değişiklikler olabilir. Bankaların genel çalışma saatleri; sabah 08:00 ya da 08:30’dan başlayarak, 17:00 ile 18:30’a kadar sürer.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Atm İşlemleri başlıklı makalemizde ATM'den kartsız işlem, Ziraat Bankası ve Ziraat bankası ATM'lerinde başvuru işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ