Banka Kara Listede miyim?

Kara liste;kredi,kredi kartı,çek,senet gibi bankalardan sağlanan kaynakların geri ödemesinde yaşanan sorunları ifade eden veri tabanının adıdır. Eskiden merkez bankasında tutulmakta olan bu kayıtlar Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine aktarılarak burada tutulmaya başlanmıştır.

Kara listede olmak demek sorunlu finansal yapı nedeniyle kaynak temini noktasında mesafeli tavır alınan kişi ve kurumlar demektir. Bu kişiler kullandıkları finansal ürünlerin sağlayıcısını düzensiz ödemeleri nedeniyle güven zedelemesine uğratmış bu da aylık olarak müşteri bilgilerinin iletildiği kredi kayıt bürosunda kredi notuna dönüştürülmüştür.

Kredi kayıt bürosu hangi bilgileri saklar?

Bu merkez,kredi,kredili mevduat, kredi kartı limiti, haciz ve icra işlemleri gibi bilgileri bankalardan gelen veriler ışığında işleyip puana dönüştürür. Yalnız olumsuz değil olumlu bilgiler de burada depolanır ve bu da kredi notunu yükseltici etki yapar. Referans niteliği taşıyan bu bilgiler karar aşamasında olan banka ve finans kuruluşlarına kaynak tahsisi noktasında yardımcı olmaktadır.

Kara listeden çıkmak mümkün değilmidir?

Kara listede olunmasına sebep olan bozuk finansal yapıya yönelik düzeltici hamleler biraz zaman alacak bir sürede işe yarayarak bu listeden çıkılmasını sağlayacaktır. Bunu sağlayabilmek adına bankalarla olan ilişkiler aktive edilerek hesaplar ve hesapların etkili kullanımı sağlanmalıdır .

Hangi uygulamalarla kara listeden çıkılır?

  • Vadesiz bir hesap açtırın ve maaşınızı bu hesaba yönlendirerek hesabı aktif tutun
  • Vade süresi kısa olan hesap açtırın ve bir süre sonra kapatıp vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açtırın
  • Otomatik ödeme talimatı ile faturalarınızın ödenmesi için bankaya talimat verin. Hatta yakınlarınızın faturaları varsa onları da bu hesap üzerinden ödeyin
  • Sadece fatura değil kira gibi ödemeleriniz varsa onları da banka hesabınız üzerinden yapın
  • Kredi kartı başvurusunda bulunun. Limitini düşük tutup ödemelerini süresi dolmadan dönem borcunun tümünü yaparak kapatın
  • Kredi başvurusunda bulunun ve vade süresi dolmadan tüm borcu ödeyerek kapatın

Tüm bunlar zedelenen güven ortamını onaracak türden hamlelerdir. Fakat  kredi kayıt bürosu eski kayıtlara ait verileri 5 yıl süre ile tutmaya devam edeceğinden geçmişte yaşanan olumsuz tablo herkes tarafından görülecektir. Eski borçların kapatılmaması halinde ise bu kayıtlar 10 yıl süre ile saklanacaktır. Kara listeden çıkmak devletin belirli zamanlarda çıkardığı mali af ile de olabilmektedir. Eskiden merkez bankası tarafından tutulan veriler  yeni uygulamada risk merkezine bırakılmıştır . Kara listede olunup olunmadığı bilgisi kredi kayıt bürosu verilerinden olan kredi notu ve  risk raporu alındıktan sonra yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Ölen Kredi Kartı Sahibinin Borcunu Nasıl Tahsil Eder başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ