Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir mi?

Bankalarda söz konusu olan kara liste olayı pek çok insanın korkulu rüyası olmuş durumda. Ödemelerin gecikmesi ile birlikte söz konusu olabilecek bu istenmeyen durum her geçen gün biraz daha fazla banka müşterisini içine çekiyor. Ancak bu durumun yaşanmaması için elbette müşterinin irade politikası çok önemli. Yani alınan bir kredili ürünün ödemelerinin gecikmemesi, dolayısıyla harcamanın kontrol altına alınabilmesi için irade gerekiyor. Aksi takdirde olumsuz yaşam koşulları bu ödemelerin her geçen gün artarak kapıya dayanmasına neden olur. Her şeye rağmen böyle bir durum ile karşılaşmış bireyler ise sıkça banka kara listesindeki kişi kredi alabilir mi? Sorusunu yöneltiyor. Aslında bu sorunun net bir yanıtı bulunmuyor.

Banka Dışı Kuruluşlar

Son yıllarda isimlerini sık sık duyduğumuz Factoring kuruluşları aslında bir çeşit finans kuruluşlarıdır. Ancak yasal düzenlemeleri bankalar kadar şeffaf olmamaktadır. Bu kuruluşlar genellikle bireyin kara listede olmasını göz ardı etmeye meyillidirler. Ancak maalesef uyguladıkları faiz politikası bankaların çok çok üstündedir. Yani bu kuruluşlar başvurulacak son çare olmakla birlikte tavsiye edilmez. Elbette yasal düzenlemeler çerçevesinde tıpkı bir banka gibi hizmet verenleri de mevcuttur. Ancak faiz konusundaki yüksek tutumları maalesef değişmemektedir.

Maaş Anlaşmalı Bankalar

Birey daha önce yaşadığı ödeme düzensizliği nedeni ile kara listede ancak düzenli ve bankaya yatan bir geliri var ise daha şanslıdır. Çünkü bankaya yatan maaş demek, maaş anlaşmalı olunan bir banka var demektir. Bu bankalar genellikle maaş anlaşmalı müşterilerine ikinci bir şans daha tanımak isterler. Küçük tutarlarla da olsa kredili mevduat hesabı, kredi kartı, kredi gibi ürünler tanıyabilirler. Ancak birey bankaya sürekli başvuru yapmamalı ve yaptığı başvurunun yanıtını sabırla beklemelidir. Düşük oranlarda verilecek ihtiyaç kredilerine bazen kara listedeki kişiler için daha fazla faiz uygulanabilmektedir.

Üst Üste Başvurudan Kaçının

Hırsa yenik düşülüp üst üste yapılan başvurular maalesef kişinin kredi notunun daha da dibe çökmesine neden olacaktır. Her başvuru arasında normal şartlar altında birkaç aylık bir süre bırakılması tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde Tüketici kredisi, Ziraat Bankası ve Ziraat Bankası kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ