Banka Kara Listesinden Çıkmak Kolay mı?

Bankalarla olan ödeme ilişkileri; banka müşterilerinin kredibilitesini belirlemede, referans alınan en önemli unsur olarak dikkat çekiyor. Kredili mevduat hesabı, kredi kartları ve bireysel kredilerin aylık ödemeleri üzerinden hesaplanan müşteri kredi puanı; yeni bir bankacılık ürünü başvurusunda, müşterilerin başvurularının sonucunu direkt etkiliyor. Kredi puanı düşük olan banka müşterileri için, bankacılık ürünleri kullanımını birinci dereceden etkileyen kredi puanlarında; yasal takibi olan ve kredi puanı düşük olan müşteriler için, amiyane tabirle kara liste engeli söz konusu olabiliyor. Bu noktada; banka kara listesinden çıkmak kolay mı? konusunda, strateji belirlemesi gereken müşteriler için, yasal takip ve düşük kredi puanı konusunda farklı yöntemler izlenmesi gerekiyor.

Yasal Takip Kara Listesinden Çıkma Yöntemleri

Yasal takip; kara listeden çıkmanın en zor olduğu, durum olarak nitelendiriliyor. Yasal takip sürecinde olan müşteriler için, tek çıkış yolu; yasal takibe konu olan borcun, kapanmasıyla mümkün oluyor. Ancak bu olumsuzluk; bankaların sisteminde 5 yıl süreyle saklandığı için, müşterilerin bu durum hakkında ek önlemler almaları gerekebiliyor. Herhangi bir bankacılık ürünü başvurusunda, yasal takibi açık olarak görünen banka müşterileri; ödeme makbuzunu banka şubelerine ileterek, bankacılık ürünleri başvurularının olumlu sonuçlanmasını sağlayabiliyor. Banka çalışma şartlarına göre değişiklik gösterebilen bu tarz durumlarda; bankaların operasyon birimi kararları, müşteri lehine ya da aleyhine çıkabiliyor.

Düşük Kredi Kara Listesinden Çıkma Yöntemleri

Kredi puanı düşük olan banka müşterileri, yasal takipleri olmadığı takdirde; kredi puanlarını 3 aylık zaman dilimi içerisinde, yeterli seviyeye taşıyabiliyor. Bankacılık ürünleri borçlarını, zamanında ödeyerek kredi puanını kademeli olarak artırabilen müşteriler; 3 aylık süre zarfı sonunda, 1.000 ve üzeri kredi puanına sahip olabiliyor. Özel bankalar için yeterli olarak kabul edilen 1.000 ve üzeri kredi puanlarında; kredi kartı ve KMH başvuruları, müşterilerin düzenli gelirlerine göre büyük ölçüde olumlu sonuçlanıyor. Ancak ihtiyaç kredisi için, bu puanın yeterli gelmemesi durumunda; müşterilerin düzenli ödemelerine birkaç ay daha devam etmeleri gerekebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Liste Hakkında Yanlış Bilinenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ