Banka Kara Listesinden Kurtulmak İçin Bunları Yapın

Bankalarda ödeme problemi sebebi ile avukatlık sürecine düşen müşteriler sonraki yıllarda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Diğer bankanın bu müşterilere riskli gözü ile bakması çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Üstelik yaşanan bu problemler uzun yıllar sistemde görünüyor ve müdahale edilemiyor. Ancak müşteriler kendi çabaları ile ve eğer biraz da şansları var ise kara listeden isimlerini çıkartabilir. Siz de banka kara listesinden kurtulmak için bunları yapın ve rahat bir nefes alın.

Maaş Anlaşmalı Olunan Banka Çıkış Noktası

Hiçbir banka kredili ürün vermezken genellikle maaş anlaşmalı olan bankalar bu riski alır. Maaşın kendi elinden geçiyor olmasını fırsat bilen bankalar kara listede olsa dahi müşterilerine küçük tutarlarda kredili ürün verebilir. Örneğin ek hesap ya da kredi kartı bunlardan en sık verilenleridir. Müşteri bu ürünleri kullanıp düzenli ödemeler yaparak KKB notunu artırabilir ve kara listeden çıkabilir.

Ödeme Günleri Kesinlikle Erken Olmamalı

Pek çok müşteri kredili ürününün günü gelmeden ödeme yapar ve bunun kredi notunu artırdığını düşünür. Oysa bu tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Çünkü kredili ürünlerin vaktinde ödeme yapılması KKB’ye yansır. Örneğin kredi kartı ekstresi ayın 10’unda kesiliyor ise bu tarihten ödeme yapmak yersiz ve faydasızdır. Çünkü ödeme günü gelmediği için borçtan düşecek ancak sistem bunu yine düzensiz ödeme olarak algılayacaktır.

İhtiyacınız Olmasa Bile Küçük Harcamalar Yapın

Kredi notu artırılmak isteniyor ise kredili ürün kullanılması şarttır. Kara listede olan kişiye banka kredi kartı verdiğinde müşteri ihtiyaç duymasa bile bunu almalı ve harcama yapmalıdır. Harcamanın tutarı önemli değildir. 1 TL ya da 1000 TL olmasının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan ödemenin vaktinde ve düzenli yapılmasıdır.

Blokajlı Kredi Kartı Kullanımı

Bazı bankalar kara listede olan müşterilerine blokajlı kredi kartı vererek onun kara listeden çıkmasına yardımcı olurlar. Bunun için müşteri kredi kartı limiti kadar hesabına para yatırır ve banka bu hesabı blokeler. Müşteriler kredi kartı kullanımı sırasında asla bu paraya dokunamazlar. Kredi notu normale döndüğünde hesaplarındaki parayı alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Telefon Bankacılığı Hizmeti Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde banka, bankaların telefon bankacılığı hizmeti hakkında bilinmeyenler ve müşteri temsilcisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ