Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka müşterilerinin ödemelerini geciktirmeleri sonucunda bakiyelerinin takibe düşüp , yasal olarak tahsil etme işleminin bankalara yansıması kara liste olarak adlandırılmaktadır.Kara listede bulunan banka müşterilerinin kara liste süreçlerinden çıkmaları uzun ve sıkıntılı bir süreçtir.Bu süre içinde bankalara yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları reddedildiği gibi süreç sonrasında da belirli bir süre geçmeden bankacılık ürünleri kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Kara listeye giren banka müşterilerinin karalisteye girdikleri kartları iptal edilerek kullanım dışı olmaktadır.Ancak diğer bankalardan devam eden kartlarını kullanımına devam edebilirler.Yapacakları yeni başvurulara yüksek olasılıkla ret alacaklarından yeni başvuru süreçlerinde bulunmaları yeni ürün elde etmeleri için yeterli olmayacaktır.

Kara listede bulunan banka müşterilerinin ilk yapması gereken işlem kara listeye girdikleri bankanın borcunu en kısa süre içinde ödeyip bankadan borcu yoktur yazısı almaları gerekir. Böylelikle kara liste bilgilerinin yer aldığı merkez bankasına borçlarının olmadığını bildirebilirler. Borç miktarı kapandıktan sonra alınacak borcu yoktur kağıdı merkez bankasına gönderilir.Bu durum merkez bankasındaki kara listede ki varlığınızı ortadan kaldıracaktır.Ancak kara listeden çıkmak kredi notunu kredi yada kredi başvuruları için yeterli düzeye getirmez.Kara listeye girilmiş olması halinde bankalarda ki kredi notu düşük , kredi risk düzeyi ise yüksek olacaktır.Bankalar kredi ve kredi kartı başvurularında geçmiş dönem bankacılık işlemlerine göre onay verdiklerinden ötürü kara listeye giren banka müşterileri 5 yıllık zaman aşımı sürecini beklemek durumunda kalırlar. Bu sürecin kısaltılması gibi bir durum söz konusu değildir. l

Kara listeye girildiğinde başka bankaların kartları veya kredileri devam ediyorsa bu ürünlerin geri ödemelerinin düzenli yapılması çok önemlidir.Kara listeye giren borcun kapatılmasından sonra kara liste sürecinin daha az sancılı geçmesi için bu çok önemli bir işlem olacaktır. Kara listede olduğu halde uzun vadeli çalışılan bankalardan kredi ve kredi kartı alınabilir.Bu durum kara listeden bağımsız olarak maaş hesabının bulunduğu bankanın maaşa istinaden kredi kullandırması yada banka müdürü gibi yetkililerle iyi ilişkiler içinde olmak sayesinde gerçekleşebilir.Elbette ki kara liste süreci olumsuz bir durumdur.Ancak özellikle çok yüksek miktarlı olmayan krediler için banka şubelerinin de onay verme yetkisi olduğundan ötürü banka yetkilileriyle iyi ilişkiler kurmak , kredi yada kredi kartı dışında havale EFT,  yatırım hesabı , fatura ödeme talimatı gibi  bankacılık faaliyetlerini kullanmak çok önemlidir.

Kara listeye girmek bankacılık faaliyetlerinin sonlanması gibi görülmeden diğer borçların ödemelerinin düzenli olarak yapılmaya devam edilmesi kara liste borcunun bitiminden sonra banka müşterilerine fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan TEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ