Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Banka kartları direkt hesaplara bağlı ürünler olduğu için gizlilik ilkelerinin korunarak kullanılması gerekiyor. Banka kartı üzerindeki bilgiler ele geçirildiği takdirde hesapların boşaltılması kaçınılmaz oluyor. Ancak bazı müşteriler internet üzerinden alışveriş yapmak istediklerinde banka kartlarını kullanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu müşteriler de genellikle kredi kartı kullanmayan müşteriler oluyor. Ancak banka kartı internet ortamından kullanıldığında zararlı yazılımlar sebebi ile bilgileri ele geçirilebiliyor. Yine de bu riski üzerine alarak alışveriş yapmak isteyen kişilerin sayısı da bir hayli fazla. Hal böyle olunca banka kartı internet alışverişlerine nasıl açılır? Sorusu akılları meşgul ediyor.

İnternete Açık Olarak Geliyor

Öncelikle bilinmesi gereken nokta her bankanın kartı internet üzerinden kullanıma açık olarak müşteriye yönlendiriliyor. Yani kredi kartı banka kartını internet üzerinden alışverişe açıp kapatma işlemi söz konusu değil. Müşteriler genellikle internet üzerinden banka kartları ile alışveriş gerçekleştiremedikleri zaman telefon şubesini arıyor. Aslında banka kartları ile internet üzerinden alışveriş yapılabilmesi için o sitenin banka kartı ile ödeme almaya uygun bir veri tabanı kullanıyor olması gerekiyor. Sitede banka kartı ile ödeme seçeneği mevcut olsa dahi eğer veri tabanı banka kartı ödemelerini desteklemiyor ise o ödeme gerçekleşmez. Haliyle banka da bu durumda herhangi bir aksiyon alamaz.

Geçici Kısıtlama Durumu

Bazı bankalar güvenlik gereği müşterinin banka kartına kısıt koyabilir. Bunun sebebi müşterinin internet üzerinden banka kartı ile alışveriş yapmaya çalışmasıdır. Müşteri rutini dışında olan bu durum karşısında banka riskli görüp işlemi engelleyebilir. Bu durumda müşteri işlemi kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirdiğini ileterek kartındaki kısıtı kaldırabilir. Bunun için banka müşteriden hangi site aracılığı ile ne tutarda işlem yapacağını sorar. Müşterinin belirttiği tutar dışında farklı bir ödemeye izin verilmez.

İnternetten Güvenli Alışveriş

Anlaşılacağı üzere internet üzerinden banka kartı ile alışveriş yapmak kesinlikle güvenli değildir. Eğer internet üzerinden alışveriş yapılmak isteniyor ise bir kredi kartı talep edilmelidir. Bu kredi kartı üzerinden sanal kart oluşturulmalı ve işleme bu sanal kart ile devam edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Qnb Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi başlıklı makalemizde Qnb Finansbank, Qnb Finansbank bireysel emeklilik ve Qnb Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ