Banka Kartınızı Kredi Kartı Yerine Kullanabilir misiniz?

Alışverişlerde sıklıkla kullanılmakta olan banka kartları ya da kredi kartları, hayatımızın olmazsa olmazları haline gelmiştir. Kredi kartı denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biride, ödeme günü geldiğinde borcun ödeyebilecek olup olmadığımızdır. Türkiye’de kredi kartı borcu yüzünden, iflas etmiş, borca girmiş ya da çıkmazda olan çok kişi vardır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kredi kartını bilinçsizce tüketmektir. Alışverişlerin bile sanal ortamda yapıldığını var sayarsak, kredi kartı tüketimi her alanda mevcut görünmektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Her bankanın, müşterileri için olanak sunduğu ve her alanda alışveriş yapılmasını sağlayan, nakit avansların da çekilebilmesini sağlayan ve para yerine geçen kredi kartı alternatif ödeme türlerinden birisidir. Nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda kredi kartından çekebilirsiniz. Tabi ki bu belli bir oranda faiz karşılığında size sunulmaktadır. Kredi kartı doğru kullanıldığı taktirde size kazanç ve avantaj bile sağlamaktadır.

Kredi Kartının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kredi kartları bilinçli kullanıldığı takdirde ve ödeme gününü gecikmediği taktirde, her insan için kolaylıktır aslında. Kredi kartlarının sunduğu faydalardan en önemlisi, size taksit imkanını sağlamasıdır. Eski zamanlarda elden taksit uygulamaları yapılırdı. Günümüzde de böyle yönteme başvuran yerler vardır. Fakat kredi kartı kullanımı çoğaldıkça elden taksit ödeme imkanı da kısıtlanmıştır. Genellikle kredi kartına taksit yapılmaktadır. Hatta anlaşmalı bankaların ekstra verdiği artı taksit uygulamasıyla, taksitleri daha da çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda müşteriye özel kampanyalarda yapılmaktadır. Otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz ve düzenli, bilinçli kullanım sonrasında rahatlık sağlanabilmektedir.

Banka Kartı Kredi Kartı Gibi Kullanılır mı?

Banka kartını kredi kartı gibi kullanmanız mümkündür. Banka kartınızın içindeki miktar kadar alışveriş yapılabilmektedir. Banka kartını kredi kartı gibi kullandığınız taktirde taksitlendirme yapamazsınız. Fakat bazı bankalar banka kartı ve kredi kartını aynı kart içerisinde kullanmaya elverişli yapmıştır. Özellikle öğrenciler için tasarlanmış olan bu sistem, kullanım açısından oldukça kolaydır. Hem bu kartta para taşıyabilirsiniz. Hem de taksitli olarak ta alışveriş yapmak mümkündür. Önemli olan her ikisinde de ödeme gününü geciktirmemek. Ödeme günü geciktiği her gün kadar faiz uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ödemesi Ne Zaman Yapılır? başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı limiti ve Kredi Kartı Ödemesi Ne Zaman Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ