Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı

Kredi ve kredi kartları kendilerine tanınan süreler içinde ödemelerinin yapılması gereken en likit banka kaynaklarıdır.Bu ödeme süresi kendilerine ait son ödeme tarihini takip eden 90 günlük sürenin bitimine kadar olan zaman dilimidir. Bu sürenin bitiminde başlayacak olan idari süreç ve onun takip eden yasal süreç borç ödenmediğinde birtakım yaptırımları devreye koyacaktır.Bu,tahsil edilemeyen borcun haciz yoluyla tahsil edilme durumudur. Hapis cezası ise, herhangi bir kredi borcu nedeniyle uygulama alanı bulan bir yaptırım şekli değildir.

Kredi ve kredi kartları 90 günlük sürenin bitiminde başlayan idari süreç aşamasında banka avukatları  banka müşterisi ile borç yapılandırması yapılması konusunda iletişime geçer.7 günlük bu süre zarfında taraflar uzlaşma sağlayamazlarsa  yasal takip süreci başlayacak ve dosya icra müdürlüğüne taşınacaktır.

Borcun hapisle cezalandırılmasına engel kanun maddesi var mi?

Borcun hapisle cezalandırılmasına yönelik engel teşkil eden kanun maddesi” Anayasanın 38. Maddesinde belirtilen ve  kimse bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmemek yüzünden özgürlüğünden mahrum bırakılamaz “şeklinde olan ve genel çerçevesi çizilmiş olan kanun maddesidir.

Hangi hallerde hapis cezası mümkün hale gelebilir?

Kredi ve kredi kartı borçlarının yüzünden icra takibi sürecine maruz kaldıysanız borçlarınız nedeniyle maaşınıza ve mal varlıklarınıza el konacaktır. Fakat BU aşamaya gelmeden yani icra süreci aşamasındayken mevcut borçlarınızı ödeme doğrultusunda taahhütte bulunduysanız ve bu taahhüdünüz icra müdürünün de imzasını taşıyorsa o zaman hapis cezası gündeme gelebilir.

Hapis cezasına muhatap olmamak için ne yapılmalıdır?

Bu duruma maruz kalınmak istenmiyorsa o zaman banka avukatı ile borç yapılandırması hakkında  görüşmeler yapılırken sunulan kağıtlara imza atılmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum elbette sizin borç ödeyebilirlik noktasında negatif bir pozisyonda olduğunuz hallerde geçerlidir.

Genellikle 3 ay olarak verilen hapis cezası yukarıda anlatılan durumun gerçekleşmesi halinde geçerli olacaktır. Borç  nedeniyle kişinin özgürlüğünün kısıtlanamamasına yönelik kanun maddesi hapis cezasının önünde engel teşkil ettiği için haciz ve icra süreçlerinde size sunulan evraklar hakkında daha titiz davranmalı ödenemeyecek borçlar söz konusuysa hiçbir taahhütnamenin altına imza atılmamalıdır. Kredi notunun ödenmemiş borçlar nedeniyle geldiği nokta ve bunun finansal gidişat üzerinde oluşturduğu yük durumun bir başka açıdan görülen yüzüdür.

Bir önceki yazımız olan E haciz nasıl kaldırılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ