Banka Kredi Puanı Nasıl Artar

Gelişen bankacılık ve para dünyasında yeni terimler duymak mümkün. Müşterilerin banka ürünlerinden faydalanabilmek için ülkedeki tüm bankalar ile olan para ilişkileri sonucu ortaya yeni bir kavram çıkmış durumda. Bu kavramın adı banka kredi puanı. Bu puanın düşmesi veya yükselmesi müşterilerin bankalar ile olan ödeme ilişkileriyle alakalı.

Yükseltme Yolları

Bu puan çok çabuk düşen ancak çabuk yükselmeyen bir değer. Kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin zamanında ödenmesi, düzenli kullanımı bu puanın artması için en önemli kriter. Zamanında yapılmayan ödemeler ise bu puanı çok çabuk bir şekilde aşağılara çekebilir. Ödeme yaparken mevcut borcun üstünde ödemeler yapmak ise puanın artmasını sağlayacak önemli kriterlerden biri.

Bu notu yükseltmek için herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmak gerekli. Kullanılan banka ürünleri ile bu değeri yükseltmek mümkün. Yapılması gereken ilk şey bir banka seçip bir vadesiz hesap açtırmak. Sonra bu vadesiz hesap üzerinden kredi kartı çıkartmak ya da kredi gibi bir banka ürünü kullanmak ikinci şart. İlk verilen kredi kartının ya da kredinin beklenen miktardan düşük olması normaldir. Vadesiz hesap açıldıktan yaklaşık bir ay sonra kredi kartı çıkmış duruma gelir. Başlarda limiti yüksek olmasa da ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılmasıyla banka kredi puanı yavaş yavaş artmaya başlayacaktır.

Banka Ürünlerinin Kullanımına Bağlı Olarak Notun Yükselmesi

Çıkan kredi kartının ödemelerinin geç kalmaması bu notun yüksek olması için çok önemli. Ancak bu ödemeler notun yüksek olması için tek başına yeterli olmuyor. Kredi kartı ile otomatik ödeme talimatları vermek bu notun yükselmesinde çok önemli bir role sahiptir. Otomatik ödeme talimatı kartın aktif kullanılmasının garantisidir. Birden fazla kredi ya da kredi kartı olan müşterilerin bu borçları tek bir borç haline getirmesi de puanın artmasına katkı sağlar. Farklı bankalardan olan kredi kartı borçlarını ya da kredi borçlarını tek bir bankadan karşılayıp tek borç haline getirilirse fazla faiz ödenmez. İki bankaya faiz öderken bu sayı bire düşer.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notuna Önem Verin başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notuna Önem Verin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ