Banka Kredi Sözleşmesi Nedir?

Bankalardan kredili ürün kullanan müşteriler onlarca evraka imza atmak zorunda kalırlar. Aslında bir prosedür gibi görünen bu uygulama banka kredi sözleşmesi nedir? sorusunun uygulamalı yanıtıdır. Çünkü imzalanan bu belgeler içerisinde kredili ürünün başvuru aşamasından borcun bitimine kadarki süreyi kapsar ve yaptırımlardan söz eder. Aslında kredili ürün kullanan müşterinin bu belgeleri dikkatle okuması ve sonrasında imzalaması gerekir.

Banka Kredi Sözleşmesi Ayrıntıları?

Özellikle kredi kullanan müşteriler, onlarca evrak imzalatılmasından rahatsız olabilirler. Ancak bu kredi sözleşmesidir ve bankanın olduğu kadar müşterinin menfaatini de korur. Banka bu sözleşmenin aksini uygulayacak olur ise müşterinin hukuksal yollara başvuru yapma hakkı bu sözleşme ile doğmaktadır. Aslında hakem heyeti kararı ile alınan dosya masrafları da yine bu kredi sözleşmesine dayanmaktadır. Öyle ki bankalar bu sözleşmede yazmayan hiçbir masrafı müşteriden tahsil edemez. Eğer eder ise geri iade etmek ile yükümlüdür.

Banka Kredi Sözleşmesi Neleri Kapsar?

Banka kredi sözleşmeleri, kullanılan kredi tutarından uygulanan sigorta poliçesinin teminatlarına kadar pek çok bilgiyi kapsar. Müşterinin kullandığı kredi miktarı, hangi faiz oranı üzerinden kullandığı, hangi personel tarafından kullandırıldığı, müşterinin yaş ve kimlik bilgileri, sigorta sözleşmesi ve kapsamına kadar her bilgi bu sözleşmelerde bulunmaktadır. Ayrıca ödeme düzensizliği söz konusu olduğunda bankanın uygulayabileceği yaptırımlar ve müşterinin erken kapama yapması durumunda alabileceği indirim oranları da yine bu sözleşme ayrıntısında bulunmaktadır. Müşterilerin en sık şikayet ettikleri sigorta bedellerinin ve teminatlarının da yine bu sözleşme kapsamında çerçeveleri çizilir. Müşterinin vefatı durumunda yasal varislerine borç yükü oluşmaması adına sigorta bankaya bu tutarı karşılar. Yapılan bu poliçenin bedeli de müşteriden alınmaktadır. Ancak bazı kredi sözleşmelerinde sigorta poliçesine dair net bilgiler yer almaz. Bu tarz durumlarda müşteriler hukuksal yollara başvuru sağlayabilirler ve tutarın geri alımına ilişkin işlem yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Banka Tercihini Nasıl Yapmalısınız? başlıklı makalemizde Banka tercihi, kredi ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ