Banka Kredisi Ara Ödeme Hesaplama

Ara ödeme, kredi kullanıldıktan bir süre sonra borcun aylık tutarından daha fazla bir miktarın tek seferde bankaya yatırılması anlamına gelir. Bu sayede kredi almış olan kimseler vade azaldığından dolayı daha önceden belirlenmiş olan vadenin öngördüğü faizi ödemek zorunda kalmaz. Bununla birlikte borç da daha erken kapanmış olur. Ancak ara ödemenin şartları bankalar tarafından belirlendiğinden dolayı kredi alınmadan önce her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak ara ödemenin şartlarının da öğrenilmesi yararlı olacaktır. Banka kredisi ara ödeme hesaplama da bu sayede daha öngörülebilir bir şekilde yapılabilir. Ara ödeme başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği kişinin kredi notuna veya dönemin ekonomik şartlarına göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı kredi notu nispeten yüksek olan kimseler ara ödeme konusunda daha avantajlı olurlar. Aynı zamanda alınmış olan kredi bir konut kredisi ise erken ödeme cezasının uygulanması da söz konusu olabilir. Ancak erken ödeme cezasının en önemli özelliği yalnızca konut kredisinde uygulanmasıdır.

Ara Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Ara ödeme yapılması, yeni bir ödeme planı meydana getirilmesi anlamına gelir ve bankalar mevzuat gereğince bu yeni ödeme planını müşterinin talebi üzerine düzenlemek zorundadır. Taksit ödendikten sonra kalan anaparanın üzerinden ara ödeme yapılan tutar düşülür ve bu tutar düşüldükten sonra yeni bir ödeme planı oluşturulur. Hal böyle olunca bankalar müşterilerine iki ayrı seçenek sunar. Bunlardan ilki aylık taksit tutarının düşerek vadenin aynı kalması, ikincisi ise aylık taksit tutarının aynı kalması ve vadenin düşmesidir. Müşteri bu iki seçenek arasından kendi menfaatlerine göre bir tanesini tercih eder ve yeni ödeme planı banka tarafından buna uygun biçimde oluşturulur. Konut kredileri hakkında bir ara ödeme yapılmasının talep edilmesi ve talebin de banka tarafından kabul edilmesi üzerine yine aynı iki seçenek müşteriye sunulur. Fakat müşteri tarafından vadede bir değişiklik talep edilmesi halinde erken ödeme cezası yalnızca ödenen miktar değil kalan anaparanın tamamı üzerinden uygulanır. Banka müşterisi ara ödeme hakkında konut kredilerinin farklı şartlara tabi olabileceğini bilmeli ve kararını buna göre vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Bankadan Yüklü Miktarda Para Çekerken Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde banka, Bankadan yüklü miktarda para çekerken yapmanız gerekenler ve kredi borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ