Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu

Banka kredisi kullanan pek çok kişi yapılan sigorta poliçelerinden şikayet eder. Aslında bu poliçelerin ne kadar önemli olduğu çoğu zaman bilinmez ya da üzerinde durulmaz. Bu sigorta poliçeleri banka kredisi bitmeden vefat durumu söz konusu olduğunda bankaya kalan kredi borcunun ödenmesi için gerçekleştirilir.

Vefat Durumunda Sigorta Poliçesi Nasıl Devreye Girer?

Araç, konut, ihtiyaç ya da benzeri kredi çeken kişi eğer beklenmeyen bir hastalık ya da kaza sonucu vefat eder ise sigorta poliçesi kalan borcunu bankaya öder. Hayat sigortası bu nedenle bankalar açısından büyük bir önem arz eder. Ancak bu sigorta poliçesi borçlunun iki durumda kredisini ödemez. Bunlardan bir tanesi intihar şüphesi diğeri de borçlu krediyi çekerken var olan bir hastalığı. Yani eğer borçlu kredi yükünün altına girerken zaten kanser hastası ise ve bu nedenle vefatı gerçekleşir ise sigorta bunu karşılamaz. Aynı şekilde intihar şüphesi var ise ya da kesinleşmiş ise yine sigorta poliçesi ödeme yapmayacaktır. Bu durumda borç, borçlunun yasal varislerine devredilir.

Hastalık ya da İntihar Süreci

Vefat eden kişinin yasal varisleri ya da yakınları bu borcu almamak için intihar ya da hastalığın söz konusu olmadığını beyan edebilirler. Ancak bu tamamen hastanelerden ve savcılıklardan alınan belgeler ile ispatlanmadığı sürece geçersiz bir beyandır. Hatta süreç otopsiye kadar hasta yakınlarının istemi ile uzayabilir. Ancak ispatlanmayan ölüm şekli yine borcun devredilmesini sağlar.

Sigorta Poliçesi Yapılmaz İse

Bankanın ısrarına rağmen hayat poliçesi yaptırmayan ya da sonradan iptal ettiren kişilerin vefatı durumunda borç yasal varislerine kalır. Anne, baba, eş ya da çocuklar bu borçtan sorumlu olurlar. Banka tarafından borç yasal varislere tebliğ edilerek takibi başlatılır.

Hayat Sigortası Neden Önemlidir?

Hayat sigortası aslında bankanın yapmak zorunda olduğu sigortalar arasındadır. Çünkü borçlunun ölümü sonrasında sancılı bir süreç beraberinde gelir. Varislerin borcu kabul etmemesi gibi bir durum ortaya çıktığında hem banka hem de varisler için sıkıntı yaşanır. Aslında belirli bir miktar ödenerek yapılabilecek hayat sigortaları bu riski ortadan kaldırır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Ara Ödeme Hesaplama başlıklı makalemizde banka, Banka Kredisi Ara Ödeme Hesaplama ve Konut kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ