Banka Kredisi Devir Edilebilir mi?

Banka kredileri birçok tüketicilerin kullandığı, birçok ihtiyacının giderilmesi için acil yardım olarak görülen kaynaklardır. Günümüzde hemen hemen herkesin banka kredileri söz konusudur. Banka kredileri kişilerin belli bir aylık geliri doğrultusunda bankalar tarafından kişilere verilen ödeneklerdir. Bu ödenekler, bankaların belirlemiş oldukları ödeme planlarına göre vadeler ile aylık olarak geri ödemeler ile tamamlanıyor. Ancak kredi kullanan bazı tüketiciler banka kredilerini bir başkasına devretmek istiyor. Bunun içinde banka kredisi devir edilebilir mi? sorusuna yanıt arıyorlar. Bankalardan kredi çeken bir kişinin kredi borcunu bir başkasına devretmesi mümkün.

Kredi Borcu Nasıl Devir Edilir?

Kredi borcunun devir edilmesi için krediyi kullanan kişi ile krediyi devir alacak olan kişinin aynı anda ilgili bankaya başvuru yapmaları gerekiyor. Banka görevlileri her iki taraftan da karşılıklı imza alıyor. Devir edecek kişi kredi borcunu ilgili kişiye devir etmek istediğini, devir alacak olan kişi de kendi isteği ile ilgili kişiden kredi borcunun devir almak istediğini belirten bir dilekçe yazıyorlar. Sonrasında ise her iki kişi yani devir alan ve devir eden kişiler notere giderek bu konunun noter onayını alıyorlar. Noter evrakı ile birlikte yeniden bankaya gelerek bankaya bu evrakları ibraz ediyorlar. İbraz işlemi bittikten sonra bir hafta ya da on günlük bir süre içerisinde banka kredi borcunu devir alan kişinin üzerine alıyor.

Bankaların Devir İşlemlerinde Dikkat Ettikleri Hususlar

Bankalar kredi borcunun devir işlemlerinde bir takım hususlara dikkat ediyorlar. Bu hususlar;

  1. Kredi borcunu devir etmek isteyenin neden devir etmek istediğine dair gerekçe,
  2. Kredi borcunu devir alacak olan kişinin başka bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olup olmadığı,
  3. Devir alacak olan kişinin kredi notunun düşük olup olmadığı,
  4. Kredi borcunu sahibinden devir alacak kişinin Merkez Bankasınca kara listeye alınıp alınmadığı gibi önemli hususlar bankalar tarafından inceleniyor.

Bu hususların uygun olması durumunda bankalar devir işlemlerine onay vererek kredi borcunun el değiştirmesini sağlayarak kredi borcu devir edilen kişi tarafından ödenmeye başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Nasıl Silinir? başlıklı makalemizde kredi, kredi başvurusu ve Kredi Başvurusu Nasıl Silinir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ