Banka Kredisi Devredilebilir mi?

Bankalardan kredi başvurusu yapan kişi, gerekli tüm sözleşmelerin altına imza atar ve borcu üzerine almış olur. Yasal olarak borcu ödemesi gereken tek kişi, kredi sözleşmesinde imzası bulunan kişidir. Özellikle konut kredilerinde satın alınan evi bir başkasına satmak isteyen kişiler, krediyi devretmek isteyebiliyor. ‘Banka kredisi devredilebilir mi?‘ sorusunu soran kişiler için net bir şekilde, bankaların bu duruma izin vermediğini söyleyebiliriz. Ancak konut kredilerinde kağıt üzerinde olmasa da, anlaşmalı şekilde borcu devretmek mümkündür. Evinizi satın almak isteyen kişiyle anlaşmanız durumunda, gerekli borcu bu kişinin ödemesini sağlayabilirsiniz. Ancak borç her halükarda sizin üzerinize görünecektir. Yani borcun gecikmesi gibi bir durumda banka yine gerekli işlemleri sizin hakkınızda yürütecektir.

Banka Kredisi İptal Edilebilir mi?

Çekilen banka kredilerini iptal etme konusunda kişi haklarını koruyan gerekli maddeler Tüketici Kanunları’nda yer alıyor. Bankalardan aldığınız kredileri yasal olarak 14 gün içerisinde iptal edebilirsiniz. Bu geçen süre içerisinde bankaya herhangi bir faiz ödemenize gerek yoktur. Kredinin toplam tutarını bankaya eksiksiz iade ettiğiniz zaman kredi iptal edilmiş olur. 14 gün içinde vazgeçmeniz durumunda ödediğiniz tüm dosya masraflarını da geri alabilirsiniz. Ancak bu süreyi geçiren kişiler krediden vazgeçmesi durumunda işleyen faizi ödemek zorundadır. Ayrıca 14 günlük süre geçtiyse, dosya masraflarını geri alabilmek de mümkün olmuyor.

Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Banka kredilerini devredemeyen ya da iptal edemeyen kişiler, belirlenen vadelerde borcu ödemekle yükümlüdür. Bu kredi borçlarının geciktirilmesi durumunda bankalar yasal olarak bazı yaptırımları uygulama hakkına sahiptir. Öncelikle kredi borcunu ilk geciktirmeniz durumunda bankalar kredi notunu belirli bir seviyede aşağıya çekecektir. Kredi notunun düşük olması da tekrardan kredi çekilebilmesini zorlaştıracaktır. Borcunu bu şekilde 90 gün boyunca ödemeyen kişiler hakkında yasal takip başlatılacaktır. Yasal takip sistemi halk arasında avukatlık olmak diye tabir edilen durumdur. Bu süre içerisinde devreye banka avukatları girer ve sizlere borcun ödenmesi için son bir ihtar çekerler. Borcun son ihtardan sonra da ödenmemeye devam edilmesi durumunda bankalar son çare olarak haciz yoluna başvurur.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu başlıklı makalemizde Banka kredisi, Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu ve Hayat sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ