Banka Kredisi Kalan Borç Hesaplama

Bankalar aracılığı ile birçok alanda kredi kullanılmaktadır. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi. Bu kredi çeşitleri kişi ödeme durumuna göre vade süresinde kullanır. Kişi bankadan kullanmış olduğu kredi tutarının geri ödemesinin ne kadar kaldığını birçok yol ile öğrenebilir. Yani banka kredisi kalan borç hesaplama yolu bir kaç değişik yol ile hesaplanır.

Banka Kredisinde Kalan Borcu Hesaplama Yolları

Hangi bankadan kredi kullanılmış ise o bankanın ilgili şubesine gidilerek kalan borç şubede görevli olan kişilerden öğrenilebilir. İlgili bankanın müşteri hizmetleri numarası aranılarak telefon bankacılığı aracılığı ile öğrenilebilir. Kullanılan krediye ait olan hesaba ait interaktif hesaba girilerek, buradan kredilerim menüsünden öğrenilmek istenilen kredi seçilerek öğrenilebilir. Kredi kullanılan bankanın ATM makinesi aracılığı ile öğrenilebilir. ATM makinesinden bunu öğrenmek için kullanılan krediye ait hesabın bankamatik kartı olması gerekir. Bankamatik kartı ATM makinesi takıldığında krediler seçeneğinden bu bilgiye rahatça ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Kalan Kredi Borcu Nasıl Ödenir

Kullanılmış olan kredinin kalan borcunda bulunan anapara hesaplanır. Bu anaparanın üzerine erken ödeme ceza tutarı da eklenerek kalan kredi borcu bankaya ödenir. Kullanılmış bir krediyi erken kapatmak için krediyi kullanan kişinin krediyi kullanmış olduğu bankanın her hangi bir şubesine gitmesi gerekir. Bu şekilde kalan kredi borcu ödenerek kredi kapatılır.

Kalan Kredi Hesaplamak İçin Hesaplama Aracı Var mı?

Bazı internet sitelerinde kalan kredi borcu hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu araçlar yardımı ile kalan kredi borcunu hesaplayarak öğrenmek mümkün. Yalnız bu hesaplama araçları ile sabit şekilde aylık ödenen taksitli kredilerin kalan borcu hesaplanabilmektedir. Bu hesaplama araçlarında bazı bilgiler sorulur. Bu bilgiler, kullanılan kredi tipi, başlangıç kredi miktarı, kredinin kaç ay vade ile kullanıldığı, krediye uygulanan faiz oranı ve bugüne kadar ödenmiş taksit sayısı girilir. Daha sonra hesapla denildiği zaman ekrana, kullanılan kredinin kalan anapara tutarı, ödenecek erken ödeme ceza tutarı ve kredinin bugün itibari ile kapatılması halinde ödenecek ola tutar bilgisi gelir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Devredilebilir mi? başlıklı makalemizde banka, Banka Kredisi Devredilebilir mi? ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ