Banka Kredisi Kullananlar Dikkat

Kredi kullanmak çoğu insan için kurtarıcı bir yöntemdir. Herhangi bir gayrimenkul alımından sürpriz kazalara kadar pek çok konuda acil nakde ihtiyaç duyulabilmektedir. Tabi kredi kullanımı için en güvenli merci noktaları bankalardır. Bankalar Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kendilerine verdikleri yetkiler doğrultusunda müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılar. Elbette müşterinin kredi ödemeye yetecek bir düzenli geliri ve temiz bir sicili olması şarttır. Ancak banka kredisi kullananlar dikkat diyebileceğimiz bazı konular var ki her müşterinin başına gelebilecek cinsten.

Sigorta Poliçelerine Dikkat

Bankalardan kredi çekenler hesaplarından çeşitli kesintiler yapıldığını görmüşlerdir. Bu kesintiler kredi kullanımı için yapılması zorunlu olan sigorta poliçelerinden kaynaklandığı gibi hiç alakasız da olabilir. Yani, bankalar kredi kullandırmak için bir tane hayat sigortası yapmalıdır. Bunun dışında yer alan ferdi kaza sigortası, işsizlik sigortası gibi sigortalar gereksizdir ve asla zorunlu değildir. Bu tarz durumlarda genellikle banka çalışanı daha fazla prim kazanabilmek için bu poliçeleri düzenleyebilir. Müşteri buna itiraz etmeli, gerekirse şikayet kanallarına ulaşmalıdır.

Hesap İşletim Ücretini Kabul Etmeyin

Her banka müşterisine kredi kullandırma ister. Aynı zamanda masraf da almak ister. Eğer müşteri herhangi bir tepki de bulunmaz ise banka alabileceği kadar çok masraf almaktan çekinmeyecektir. Normal şartlar altında hiçbir banka kredi kullandırdığı bir müşteriden hesap işletim ücreti almaz. Ancak bazı bankalar son zamanlarda bu kuralı fazlasıyla çiğnemekte. Kredi kullanan müşteriler, kullanım yapmadan önce hesap işletim ücreti ile ilgili portföy yetkilisi ile mutlaka konuşmalıdır. Hesap işletim ücretine ilişkin hiçbir masrafı kabul etmediğinizi açık bir dil ile ifade edin.

Sözleşmeyi İyi Okuyun

Kredi sözleşmeleri genellikle sayfalarca olur. Müşteriler de bunları okumadan imzalar. Ancak bu sözleşmelerin içinde kredi kartı başvuru formu, sigorta poliçesi gibi hiç haberdar olunmayan belgeler de yer alır. Müşteri de bu belgeleri imzalayarak kendisinden alınacak masrafları onaylamış olur. En azından okunmasa dahi başlıklara bir göz gezdirmek pek çok masraftan arınmanızı sağlayacaktır. Çünkü arkadan gelen habersiz bir kredi kartı birçok insanı rahatsız edecek bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde banka, Banka Kara Listesindeki Kişi Kredi Alabilir mi? ve bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ