Banka Kredisi Yapılandırması Hakkında

Bankalara olan kredi borçlarınızı belirli bir süre ödemediğiniz zaman, toplam borç tutarı birikmiş olacaktır. Bu durumda da borcun geri ödenmesi büyük bir sorun haline dönüşür. Şayet bankaya olan borcu geri ödeme niyeti içerisindeyseniz, borç yapılandırması imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu noktada söz konusu olan banka kredisi yapılandırması hakkında toplam ödemeniz gereken tutar banka tarafından belirli vadelere bölünür. Bankalar da her zaman için sizlerle icralık olmaktansa, borcunu geri alabilmek ister. Bu bakımdan banka, borcu geri ödeme konusunda sizleri istekli görürse borç yapılandırmasını yapacaktır.

Banka Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Yapılandırılmak istenen borçlar için doğrudan ilgili bankanın şubesine giderek müşteri temsilcinizle görüşmeniz gerekiyor. Burada temel olarak dikkate alınan bazı noktalar vardır. Öncelikle bankaya giderken oldukça ikna edici davranmanız son derece önemlidir. Bankanız geri ödeme konusunda sizleri istekli gördüğü takdirde direkt olarak yapılandırma talebini dikkate alabilir. Yapılandırma işlemlerinde bankaya ekstradan farklı bir belge vermenize gerek yoktur. Sizlerden yalnızca yazılı bir talimat alınarak borç yapılandırması uygulanır. Yapılandırma işlemlerinde tıpkı kredilerde olduğu gibi belirli bir sözleşmeye imza atarsınız. Sonrasında borcunuz, bankanın uygun gördüğü sayıda vadelere bölünür ve aylık ödemeler başlar.

Banka Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Banka kredisi yapılandırmalarında en temel şart, kişilerin kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişiler bankalar tarafından geri ödemede güvensiz görülür. Bu kişilerin borcu geri ödemeyeceği düşünüleceği için, talepleri hiçbir şekilde dikkate alınmaz. Bu bakımdan kredi notu düşük olan bir kişinin, borç yapılandırması yapabilmesi oldukça zordur. Ayrıca düzenli bir geliri olmayan kişilerin de borcunu yapılandırmaya sokması mümkün olmuyor.

Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırmaya soktuğunuz borçların geri ödenmemesi durumun, normal borç yaptırımlarını devreye sokacaktır. Yapılandırma vadelerini toplamda 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödememeniz halinde, hakkınızca yasal takip başlatılır. Bu süreçte avukatlar aracılığıyla sizlere ihtar çekilir ve borcun tamamını ödemeniz istenir. Bu talebe karşılık verememeniz durumunda haciz işlemleri başlatılır. Bu bakımdan borcu geri ödeme durumunuz yoksa, yapılandırma işlemlerine kalkışmanıza da gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde banka, Ziraat Bankası Kredi ve Ziraat Bankası kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ