Banka Müdürü Maaşları

Bankalar yönetici pozisyonlarına uyguladığı yüksek maaşlar ile adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle pazarlama kısmında yer alan şubelerin banka müdürleri, bir hayli yüksek maaşlar ile işe başlıyor. Elbette banka müdürünün tecrübesi ve daha önce almış olduğu başarı terfileri bu maaşların katlanarak artmasına neden oluyor. Ancak banka müdür olmak için sıkı şartlar mevcut. Bunların başında da yeterli tecrübe geliyor. Normal şartlar altında bankacılık alanında 15 yıla dayanan tecrübeli kişilerin şubenin başında olması isteniyor. Dolayısıyla 35 yaş ve üstü kişiler bu pozisyonlar için daha uygun görülüyor. Her pozisyonda olduğu gibi bankaların uyguladıkları banka müdürü maaşları da farklılık gösteriyor.

Özel ve Devlet Bankaları Maaş Farklılıkları

Halk Bankası ya da Ziraat Bankası gibi devlet bankalarının uyguladığı maaş aralıkları genellikle piyasa şartlarının altında kalıyor. Bu bankaların garantici davranması ve maaş politikalarından ödün vermemesi uzun yıllar da maaşların aynı oranlarda seyretmesine neden oluyor. Örneğin bir özel banka müdür maaşları 20 bin TL’yi bulabilirken, devlet bankalarında aynı kişiler için maaş aralığı 10 bin TL’yi geçmiyor.

Kurumsal Şubelerde Daha Yüksek

Banka müdürünün maaşı bulunduğu şubeye göre de değişiklik göstermektedir. Bireysel şube müdürleri ile kurumsal şube müdürleri arasındaki maaş farkı ciddi aralıklarda değişir. Aslında bu maaş farkı bankanın müdüre yüklediği sorumluluktan kaynaklanmaktadır. Kurumsal şube müdürlerinin sorumlulukları büyük olduğu için maaşları da o oranda artmaktadır. Normal bir bankada kurumsal banka müdürünün maaşı 15 bin TL ile 17 bin TL arasında değişmektedir.

Özel Şubelerde Farklılık Gösterir

Özel bankacılık şubelerini, yani mevduatı yüksek müşterileri portföy edinen şubeleri yönetecek olan müdürlerin maaşları da piyasa şartlarının bir hayli üstündedir. Bunun nedeni ize mevduatı yüksek olan müşteriyi şubede tutacak yeteneklerinin olmasıdır. Bu tarz şubelerde çalışan müdürlerin genellikle bu müşteriler ile arası oldukça iyidir ve farklı bir bankaya geçiş yapar ise portföyünü de götürmeye yetkilidir. Dolayısıyla bankalar bu tarz yöneticileri kaybetmekten korkarlar. Bu şubelerde yöneticilik yapan müdürlerin maaşları 25 bin TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca bu şubelere müdür olacak kişilerde aranan kriterlerin içinde yurtdışı eğitimleri de şarttır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Gişe Asistanı Ne İş Yapar? başlıklı makalemizde Banka Gişe Asistanı Ne İş Yapar?, Gişe ve Gişe asistanları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ