Banka Nasıl Haciz Yapar?

Çeşitli amaçlar için kullanma talebinde  bulunup temin ettiğiniz krediler zamanında ödenmediğinde borçlu ve alacaklı üzerinde sıkıntılı durumlara sebep olabilir.

Banka bu gibi durumlarla karşılaştığında borçlu kişilere öncelikle borçları üzerinden yasal faiz işletecektir. Buna rağmen ödeme gerçekleşmezse o zaman banka müşterisi ile irtibata geçip borcun ödenmemesi halinde başlayacak hukuksal süreç hakkında hatırlatmada bulunur.

Bu aşamadan sonra da borç konusunda harekete geçilmezse banka icra müdürlüğüne  başvuruda bulunarak yasal süreci başlatır.

 Yasal süreçte neler yaşanır?

. İcra müdürlüğü bu konuda tebligatın iletim tarihinden itibaren 7 günlük yasal süreci başlatır. Süre bitiminde de haciz yoluna gidilir, ve parasal olarak tahsil edemediği borçlarını ayni kaynaklar vasıtası ile alır. Haciz aşamasında yapılacak birşey kalmadığı için haciz memurları cebir yolunu kullanma haklarını da saklı tutarak gerekli yasal işlemleri yapıp kişinin hayat devamını sağlayacak eşyalar dışındakilere el konacaktır. Bankaların çoğu maaş üzerinden kesinti yolunu tercih etmektedirler. Bu haciz türü maaşınız elinize geçmeden  4/1’lik bir tutarın işyeri tarafından kesilerek geri kalan kısmın hesaba yatması şeklinde tezahür eder. Bankanın hangi icra yoluyla borç tahsilatı yapacağı kendi inisiyatifi ile ilgillidir.Borca konu olan miktar icra aşamasına geldiğinde maaş yolu ile bu tahsilat yapılacaksa sgk tarafından çalışan olup olmadığı araştırılır. Eğer çalışan ise işyeri adresine bir tebligat yollayarak işverenden maaşa haciz koyması istenir. İşverenin bu konuda gerekli yasal süreci yerine getirmesi kendisi açısından bir zorunluluktur. Çeşitli isimler altında alınan konut,araç,ihtiyaç ,tüketici kredilerinin borç ödeme tarihi geçtiğinde uygulanacak faizler farklılık gösterip hesaba gerekli yansıması gerçekleşecektir. Banka’nın borca yönelik izlediği adımlar;

 

  • Ödemenin zamanında yapılmaması nedeniyle borca yasal faiz işletmesi
  • Borç ödemesi yapılmazsa hukuki sürecin başlayacağının belirtilmesi
  • Icra aşamasına gelen borcun gerekirse cebir yolları da kullanılarak maaş yada kişinin ayni malları vasıtası ile karşılanması

Borcun takibatı kişi tarafından da yapılmak istenirse Gelir idaresinin sitesinden vergi dairesi kısmında ki borç sorgulama alanında  tc kimlik numaranızla bilgilerinizi girip açılmış bir icra davası var mi varsa hangi aşamada olduğu öğrenilebilir.

Ödenmemiş borçlar kişiyi daha zor bir hale getirmeden sonuçlanıp düşen kredi notunuzu bankaların çeşitli uygulamalarını kullanarak arttırma yoluna gitmeli gerekli güven ortamını yeniden tesis etmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ertelemeli Kredi Nedir? başlıklı makalemizde ertelemeli kredi, kredi erteleme ve kredi ertelemek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ