Bankacı Nasıl Olunur?

Günümüz iş piyasasının en önemli kollarından birisini de bankacılık oluşturur. Vatandaşların kredi ve kredi kartı başta olmak üzere birçok banka ürününe yoğun talep göstermesi, bankaların sayısının oldukça artmasını sağlamıştır. Bu alanda aktif olarak çalışan binlerce kişi vardır. ‘Bankacı nasıl olunur?‘ sorusunu cevaplarken öncelikle geçerli eğitim şartlarından bahsetmek gerekiyor. Bankalar temel olarak üç farklı eğitim alanından eleman alıyor. Lise, ön lisans ve lisans olmak üzere toplamda üç farklı alandan eleman alımı yapılır. Bankalar alım yaparken genel olarak bir eğitim şartı koyar. Lise mezunlarının özellikle ilgili meslek okullarından mezun olması istenirken, lisans mezunlarının ise belirli bölümlerden diplomasının olması gerekiyor. Üniversitelerin İktisat, İşletme, Maliye ve Kamu Yönetimi gibi dört yıllık programlardan mezun olan kişiler bankacı olabiliyor. Banka alımları yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamada yapılıyor.

Banka Sınavları Nasıl Yapılır?

Gerekli eğitim şartını taşıyan her kişi, bankaların yaptığı sınavlara katılım gösterebilir. Bu sınavlar her bankanın kendi özelinde, belirli tarihlerde yapılan sınavlardır. Gerekli sınav başvuruları internet üzerinden önceden yapılır. Adaylar buradaki başvuru tarihlerine göre bankaya parayı yatırır ve belirli sınav merkezlerine davet edilir. Banka personeli olabilmek için bu sınavlardan taban olarak 70 puan almak gerekiyor. Bu puan ve daha üzerinde alan adaylar arasında bir seçme yapılır ve sözlü mülakat davetleri başlar. Adayların bankada işe başlayabilmek için hem yazılı sınavdan hem de sözlü sınavdan geçerli puanı alması gerekiyor.

Banka Mülakatları Nasıl Yapılıyor?

Banka eleman alımlarının ikinci aşamasında yapılan sözlü mülakatlar, Türkiye’nin belli başlı şehirlerinde düzenlenir. Adaylar kendilerine en yakın bölgedeki mülakat salonlarına davet edilir. Burada bankanın oluşturduğu bir komisyon, sizleri sözlü olarak sınava alır. Buradaki temel amaç, adayların ikna kabiliyetini ve kendini ifade etme becerilerini test etmektir. Elbette bunun yanı sıra bankacılık bilgileriniz de komisyon tarafından test edilir. Bu aşamadan da geçerli puanı aldığınız zaman tüm sınavları başarı ile geçmiş olursunuz. Sonrasında bankanız, başvurduğunuz pozisyonla ilgili olarak sizi bir eğitime alır ve çalışma süreci başlar.

Bir önceki yazımız olan Bankada Uzman Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde Bankada Uzman Nasıl Olunur?, Uzman yardımcısı ve Uzman yardımcısı olabilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ