Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Birçok insana istihdam yaratarak farklı pozisyonlara eleman alımları yapan bankalar, belirli kriterlere uygun olarak bu alımları gerçekleştiriyor. Bankacı olabilmek için kişilerin taşıması gereken bazı şartlar bulunuyor. ‘Bankacı olmak için aranan şartlar nelerdir?‘ diye bakıldığı zaman genel olarak yaş, eğitim ve sınav şartından bahsetmek gerekiyor. Zira bankalar açıkladığı eleman alımı kılavuzlarında daha çok geçerli yaş sınırını ve eğitim şartını belirler. Bu şartlara uymayan kişiler, ilgili pozisyonlarda hiçbir şekilde işe alınmıyor.

Banka Alımlarında Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankacı olabilmek isteyen adayların öncelikle belirli yaş sınırlarına uyması gerekecektir. Ancak burada kesin bir yaş sınırını belirtmek mümkün değildir. Zira alım yapılacak bu pozisyonlara göre yaş sınırı değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak gişe görevlisi pozisyonuna iş başvurusu yapabilmek için yaş sınırı 30’a kadar çıkartılmıştır. Daha fazla tecrübe gerektiren pozisyonlarda ise yaş sınırı daha da yükseltilir. Başvuru yapacağınız pozisyonla ilgili olan yaş sınırını öğrenmek için size en gerçekçi bilgiyi her zaman başvuru kılavuzları verecektir. Sınav tarihlerinden önce bu kılavuzlarda adaylarda aranan tüm şartlar belirtilir.

Bankacı Olmak İçin Eğitim Şartı Nedir?

Bankalar eleman alımı yaparken farklı alanlardan mezunlara hitap etmeye çalışır. Lisans ve ön lisans mezunlarının yanı sıra lise mezunlarının da başvuru yapabileceğini çeşitli pozisyonlardan vardır. Gişe görevlisi gibi yaygın alanlara daha çok lisans mezunları alınırken, müşteri temsilcisi alanlarına lise mezunları da istihdam edilecektir. Başvuru kılavuzlarında gerekli eğitim şartlarına bakarak başvuruyu buna göre yapabilirsiniz.

Banka Sınav Şartları

Bankaların yaptığı tüm eleman alımları iki aşamalı sınavlar şeklinde yapılır. Adaylara ilk aşamada yazılı sınav, ikinci aşamada ise sözlü bir sınav uygulanır. Adayların sözlü mülakat aşamasına geçebilmek için öncelikle yazılı sınavdan en az 70 puan alması gerekiyor. Bu puanı geçen adaylar kendi arasında sıralanır ve başarı durumları belirlenir. Daha sonrasında seçilen kişiler, belirli illerde yapılan sözlü mülakatlara davet edilir. Sözlü mülakat aşamasında komisyondan yeterli puanı alan adaylar, banka tarafından eğitimlere alınır. Eğitim süreci tamamlandıktan sonra çalışma süreci başlar.

Bir önceki yazımız olan Banka Kartınızı Kredi Kartı Yerine Kullanabilir misiniz? başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve Kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ