Bankacılar Kaç Saat Çalışır?

Tüm devlet ve özel bankalarda açılış ve kapanış saatleri ile öğle arası tatilleri genel olarak aynı saatler arasına denk geliyor. Bankalar 09:30’da açılışlarını yaparken, 17:30’da kapanıyorlar. Saat 12:30 ile 13:30 arasında da tüm bankalar öğle tatiline girerler. Yani bankacılar kaç saat çalışır?‘ diye soran kişiler için öğle tatillerini çıkardığımız zaman 7 saatlik bir zaman dilimi kalıyor. Bu süre boyunca bankalar sürekli olarak açık durumdadır. Ancak bankacıların mesai saati direkt olarak 17:30’da son bulmuyor. Bu saatten sonra yaklaşık 1 saat kadar sayım yapılması gerekiyor.

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacıların aldıkları maaşlar, çalışılan pozisyonlara göre değişiklik arz edecektir. Buradaki en düşük maaş asgari ücretten başlar. Ortalama 1500 TL’den maaş almaya başlarsınız ve tecrübeye bağlı olarak bu maaşta artış olur. Şubelerde en yüksek pozisyona geldiğiniz zaman maaşınız 10 bin TL civarına kadar yükselir. Ancak bu aşamaya gelebilmek için uzunca bir süre boyunca aynı bankada çalışmanız gerekiyor.

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankaların şube sayısı göz önüne alındığı zaman bu alanda çalışan binlerce mezun bulunuyor. Bankacılar hem lise hem de üniversite mezunu kişiler olabilir. Çalışılacak pozisyona göre adaylarda öncelikle belirli bir eğitim ve yaş şartı aranır. Gerekli kriterlere uyan adaylar bankalarda çalışmak için başvuruda bulunabilir. Adayların ilgili pozisyonlarda işe başlayabilmek için öncelikle yazılı sınava girerek yeterli puanı alması gerekiyor. Bu sınavlarda genel olarak bankacılıkla alakalı sorular yer alıyor. Bu sınavlardan 70 ve üzeri aldığınız zaman sonraki aşamaya geçmeye hak kazanırsınız. Sınavlarla ilgili tüm başvuru duyuruları doğrudan ilgili bankanın resmi internet sitesi üzerinden yapılır. Buradan başvuru şartlarını öğrendikten sonra sınav ücretini yatırmanız gerekiyor. Sonrasında açıklanan merkezlerde yazılı sınava alınırsınız. Yazılı sınav aşamasını başarıyla geçen kişiler, ikinci aşamada sözlü mülakatlara davet edilir. Bankanın kurduğu bir komisyonun karşısına çıkarılır belirli değerlendirmelere alınırsınız. Burada temel olarak ikna kabiliyeti ve kendini ifade etme becerisi değerlendirilir. Adaylar sözlü mülakattan yeterli puanı aldıktan sonra ilgili bankada eleman olarak işe başlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde banka güvenlik görevlisi, Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? ve güvenlik görevlisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ