Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Alınır?

Değerli okuyucularım,  bankada bloke edilen para nasıl alınır konusundan önce bir paranın bloke olmasının ne demek olduğunu sizlere açıklayacağım. Bloke para kısmen ya da tamamen belirli bir ödemeye ya da işleme karşılık olarak, kullanılması ve harcanması kısıtlanan ve yasaklanan paraya denmektedir. Bir para farklı amaçlarla, belirli ve belirsiz bir zaman süreci içerisinde bloke edilmektedir. Bankacılık sektöründe bloke uygulaması çeşitli şekillerde meydana gelebilmektedir.

Müşteriler everilen kredinin bir bölümü kredisinin bankaya getirisini arttırmak amacı güdülerek bloke edilmektedir. Krediyi kullanan kişiye verilmemektedir. Bu tarz bloke işlemi genel olarak kredi kullanıldığı süre içerisinde kredinin belirli bir oranı olarak yapılmaktadır.

Banka Müşterilerinin Parası Neden Bloke Ediliyor?

 • Gerek nakdi gerekse kefalet şeklinde müşterilere sunulan bir kredinin teminatı olarak bir para bloke edilmektedir. Vadeli mevduat rehni karşılığı kredi de bu şekildedir.
 • Kredi geri ödenene kadar mevduat üzerine bloke konulmaktadır. Aynı şekilde bir teminat mektubunun nakit karşılığı verilmesinde de bir paranın bloke edilmesi mevzu bahistir.
 • Gerek İcra ve İflas Kanunu, gerekse Vergi hukuku uygulaması açısından bankada mevcut bir para ya da hesap üzerine bloke kaydı konulabilmektedir.
 • Müşterilerin bloke edilen paraları bloke ediliş amacı sonuçlanana ya da blokeyi tesis eden kişi ya da kuruluştan ikinci bir talimat gelene kadar hiçbir şekilde ödeme, transfer ve nakil konusu olmamaktadır.

Bankada Bloke Edilen Para Alınabilir mi?

 • Bankada bir paranın hangi sebeplerden dolayı bloke olduğundan bahsettim. Eğer sizin de paranız bankada bloke edildiyse sizlerin de tahmin edebileceği gibi ancak borcunuzu bankaya ödediğiniz takdirde bloke edilen paranızı geri çekebilirsiniz.
 • Bir para icra ya da vergi dairesinin emri ile bloke ediliyorsa haciz ya da ödeme yapılana kadar ya da anlaşmazlık çözülene kadar bekletilmektedir.
 • Şirket kuruluş ve sermaye arttırımlarında ise yatırılan para üzerindeki bloke Ticaret Bakanlığı’nın yazısı ile, bir kredi işlemi sebebiyle bloke edilen para üzerindeki bloke kaydıysa kredinin bankaya ödenmesi ile kaldırılmaktadır.
 • Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak bloke edilen paranızı alıp alamayacağınızı tahmin edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Özlem dedi ki:

  Kredi borcu yüzündense borcumuzu yatırdıktan sonra ne kadar bi süreçte bloke olan tutarın blokesi kalkar

BİR YORUM YAZ