Bankada Uzman Nasıl Olunur?

Bankada uzman olarak çalışmak bu alana uygun bir eğitim almış olan neredeyse herkesin isteyeceği bir şeydir. Ancak uzman olarak çalışmak kolay bir süreçten ibaret değildir. Her şeyden önce, bir bankada uzman olabilmek için uzman yardımcılığından başlamak icap edecektir. Uzman yardımcılığından uzmanlığa terfi edebilmek için ise birkaç yıllık başarılı bir meslek hayatı ve kimi zaman bazı sınavlardan geçmek gerekecektir. Bankada uzman nasıl olunur? sorusunun en basit izahı bu şekildedir. Aynı zamanda uzman yardımcısı olabilmek de kolay bir iş sayılmaz. Bunun için ilk olarak bazı şartları taşımak gerekecektir.

Uzman Yardımcısı Alımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Uzman yardımcısı olmak için belirlenmiş olan şartları taşıyan kimseler bankalar tarafından açılmış olan uzman yardımcılığı sınavlarına girmeye hak kazanacaklardır. Genellikle bu sınavı kontenjan miktarından çok daha fazla sayıda adayın geçtiği kabul edilir. Akabinde adaylar bir mülakata tabi tutulur ve mülakat ile yazılı sınav birlikte değerlendirilerek uzman yardımcısı alımları gerçekleşir. Aynı zamanda uzman yardımcılığından uzmanlığa terfi edebilmek için de mülakata tabi tutan bankalar mevcut olabilir. Bu alanda her bankanın kendi politikaları söz konusu olacaktır.

Uzman Yardımcısı Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Uzman yardımcısı olmak için gereken şartlardan bazıları genel geçer iken bazıları bankadan bankaya değişebilir. Ancak genel olarak kabul gören şartlardan başlıcası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Aynı zamanda bir yabancı dili çok iyi düzeyde bilmek ve banka tarafından belirtilmiş sınavlardan yine belirtilmiş notların alındığı belgelenmiş olmalıdır. Bu diller genellikle İngilizce, Almanca yada Fransızca olarak kabul görür. Öte yandan pek çok banka yazılı sınav tarihinde otuz yaşını doldurmamış olmak şartını da getirir. Erkek adaylar için ise askerliğin yapılmış, belirli bir tarihe kadar tecilli ya da askerlikten muaf olunması gerekecektir. Nihayetinde kamu haklarından yasaklı olmamak hapis cezasına mahkum olmamış olmak da diğer şartlar arasındadır. Hapis cezalarının niteliği bankadan bankaya değişebilir.

Hangi Bölümlerden Mezun Olunması Gerekir?

Uzman yardımcısı olabilmek için mezun olunması gereken bölümler genellikle hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, ekonomi diğer iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümleridir. Ancak kimi bankalar bunların haricindeki bölümlerden bankacılığı ilgilendiren bazı alanlarda yüksek lisans yapılmış olması şartı ile uzman yardımcısı alımı da yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları Ne Kadar 2018 başlıklı makalemizde Banka personelleri, Bankacı Maaşları Ne Kadar 2018 ve Bankacılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ