Bankada Uzman ve Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Bankaların kurumsal yapısı içerisinde görev alabileceğiniz alanlar içerisinde uzman ve uzman yardımcılığı alanları da bulunuyor. Bu pozisyonlar gişe görevlisinden kıdem olarak üstündür. Buna bağlı olarak alınan maaşlar ve yapılan işler de farklıdır. Bankada uzman ve uzman yardımcısı ne iş yapar diye baktığımız zaman bu kişilerin daha çok müşteri takibi ile uğraştığını görüyoruz. Müşteri ihtiyaçlarının tespiti, kredi dosyalarının hazırlanması, yeni müşteri kazanımı için portföy geliştirilmesi, banka ürünlerinin çapraz satışının yapılması ve müşteri verimliliğinin takip edilmesi gibi hizmetlerin tümünü uzman ve uzman yardımcıları yürütür. Uzman ve uzman yardımcısı arasında belirli bir kademe farkı olduğu için genel olarak bu bahsettiğimiz hizmetleri uzman yardımcıları yapar. Uzman kişilerin ise imza yetkileri olduğu için yapılan hizmetleri en son onaylayan kişidir.

Banka Uzman ve Uzman Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Bankalarda üst düzey çalışan kategorisine giren uzman ve uzman yardımcıları, gişe görevlilerinden çok daha yüksek maaş alırlar. Güncel verileri göz önünde bulundurduğumuz zaman uzman yardımcılarının aldığı en düşük maaş 3 bin TL’dir. Çalışma durumuna göre bu maaş 3500 TL civarına kadar çıkabiliyor. Banka uzmanlarının aldığı maaş ise, yardımcılarına göre daha yüksek olacaktır. Banka uzmanlarının aldığı maaşlar 4 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Bankada Uzman ve Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Bankalarda uzman ve uzman yardımcısı olmak için geçerli olan şartlar, diğer pozisyonlara göre daha detaylıdır. Öncelikle lise ve ön lisans mezunu olan kişiler bu pozisyona hiçbir şekilde başvuru yapamıyor. Bu pozisyonda işe girebilmek için 4 yıllık fakülte mezunu olabilmek gerekiyor. Sonrasında uzman ve uzman yardımcılığı sınavına girebilmek için KPSS puanı şartı aranacaktır. KPSS A grubu oturumuna girerek gerekli puanı aldıktan sonra sınava katılım gösterebiliyorsunuz. Ayrıca ilgili pozisyonlara başvuru yapabilmek için sizlerden yabancı dil şartı da istenecektir. Bunun için YDS sınavına girerek ilgili bankanın talep ettiği taban puanı almanız gerekiyor. Bu şartları taşıdıktan sonra bankaların yapacağı uzman ve uzman yardımcılığı sınavlarına katılım gösterebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde banka güvenlik görevlisi, Banka Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? ve güvenlik görevlisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ